Soud zamítl žalobu matky paterčat o peníze ze sbírky

Praha - Matka prvních českých paterčat Alexandra Kiňová požadovala vydání více než 616.000 korun z veřejné sbírky pro své děti. Obvodní soud pro Prahu 5 ale dnes zamítl její žalobu na Klub dvojčat a vícerčat. Rozhodnutí není pravomocné.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Sbírka byla ukončena k 17. dubnu 2015 na žádost advokátky Kláry Samkové poté, co Kiňová v lednu po neshodách ukončila s klubem spolupráci. Samková dnes uvedla, že peníze byly převedeny kvůli osobní mstě ředitelky klubu Kláry Vítkové Rulíkové, jejímž cílem bylo to, aby se peníze ke Kiňové nedostaly. Podle advokátky nezanikl účel sbírky a nevydání peněz bylo protizákonné.

Právní zástupce Klubu dvojčat a vícerčat Robin Sedláček výtky odmítl. "Nebyl tam žádný zlý nebo špatný úmysl vůči paní Kiňové," ohradil se Sedláček proti tvrzením Samkové. Požadoval zamítnutí žaloby kvůli tomu, že se týká vydání peněz, které klub nemá, jelikož jsou na účtu Prahy. Zároveň uvedl, že klub peníze převedl na základě pravomocného příkazu, který vydal magistrát.

Soudce Zdeněk Váňa při zdůvodnění rozsudku vysvětlil, že je rozhodující stav v době vyhlášení rozsudku. Jelikož peníze nejsou na účtu klubu, nemohl nařídit jejich vyplacení. Žaloba je podle soudce nedůvodná a nemohla být úspěšná. "Pro soud není podstatné, jak napjaté vztahy obě strany měly," zmínil Váňa.

Podotkl, že zákony nepamatují na případ, který se stal nyní. Tedy že se obě strany sporu na převodu peněz nedohodly, a finance tak skončily u třetí strany. "Jsme v jakémsi slepém bodě, kdy nikdo neví, jak se vlastně má postupovat," řekl Váňa. Pro rozhodnutí ve sporu to ale podle něj není podstatné. Také nemá obavy, že by se peníze od magistrátu k rodině paterčat nedostaly. "Já si myslím, že magistrát nějakou cestu najde," uzavřel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama