Otřes mozku, zlomená čelist. Za přepadávání seniorů si recidivista odsedí 14 let

Ústí nad Labem - Juraj Zajac (30) si odpyká 14 let vězení za sérii brutálních přepadení seniorů na Ústecku. Recidivistovi ze Slovenska trest dnes potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Násilí
doporučujeme

Zajac maskovaný mikinou s kapucí přepadl na přelomu let 2015 a 2016 postupně osm starých mužů. Část útoků spáchal těsně před vánočními svátky, na Štědrý den a na Boží hod. Oběti si vyhlédl například v prostředcích hromadné dopravy, poté je sledoval na odlehlá místa, kde je napadal většinou zezadu. Úderem pěstí do hlavy nebo strčením je srazil k zemi a obral je o jejich věci. "Projevil absolutní lhostejnost k morálním aspektům života v normální společnosti," poznamenal předseda odvolacího senátu Jan Sváček.

Nejstaršímu napadenému bylo 90 let. Jednomu ze seniorů Zajac přivodil krvácení do mozku, jinému zlomil čelist a trvale poškodil loket. Další muž s vážným poraněním hlavy několik měsíců po útoku zemřel, podle soudů však jeho smrt neměla s incidentem souvislost.

Psali jsme:  

Zajac se nejprve policistům k většině skutků přiznal a při prověrce na místě činů uvedl detaily, které policie neznala. Později však výpověď odvolal s tím, že ji podepsal jen proto, aby se dostal z vazby. Zároveň navrhl zahájit trestní stíhání proti svému bratrovi, protože skutků se podle něj dopustil právě on. "Nechci to na něj házet, ale důkazy svědčí proti němu, ne proti mně," řekl dnes senátu. Soud mu neuvěřil.

"Vrchní soud v Praze nemá žádných pochybností o tom, že to byl právě obžalovaný, který se této rozsáhlé trestné činnosti dopustil. Míra zákeřnosti a brutality je v tomto případě zcela výjimečná," řekl Sváček.

Recidivistu ze Slovenska, který loupežemi získával stovky korun, také na deset let vyhostil z Česka.

Zajac si na Slovensku odpykal pětiletý trest a okamžitě po propuštění v srpnu 2015 zamířil zpátky do Ústí nad Labem, ačkoliv měl soudní zákaz pohybu na území ČR. Podle znalců je mužovo opětovné začlenění do společnosti téměř vyloučené.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pověst farmářských trhů na jižní Moravě kazí překupníci, veterináři…

19.05.2019 09:21 Na jihomoravských farmářských trzích udělala loni Státní veterinární správa (SVS) 76 kontrol a…

V Ostravě zemřela seniorka, srazilo ji auto

19.05.2019 08:18 Pětasedmdesátiletá žena zemřela v sobotu v Ostravě po střetu s automobilem. Na místě podlehla…

Na Helicopter Show v Hradci Králové přišlo přes 20.000 lidí

18.05.2019 17:14 Více než 20.000 lidí dnes přišlo na 18. ročník Helicopter Show, který se konal na letišti v Hradci…

Zemanův expertní tým odmítl další bezzásahové zóny, chce splavnit Labe

18.05.2019 16:38 Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se dnes na zámku v Lánech zabýval kůrovcovou kalamitou i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama