Nejhorší ovzduší je v Ostravě-Bartovicích, třetina tamních dětí má astma

Praha - Patrně nejhorší kvalita ovzduší z hlediska koncentrace nebezpečného benzo(a)pyrenu a prachových částic je v Ostravě-Bartovicích. Společně s přilehlými Radvanicemi diagnostikovali lékaři v této části Ostravy astma u 31 procent dětí, vyplývá z výsledků výzkumu, zveřejněného v pondělí Akademií věd ČR.

Přidejte svůj názor

371

Vysoký výskyt astmatu v Ostravě-Radvanicích a Ostravě-Bartovicích se týká dětí do šestého roku života. Téměř polovina z nich navíc trpí častými záněty horních cest dýchacích. Nejvyšší výskyt je podle výzkumu Akademie věd u nově narozených.

"Jestliže je někde třetina dětí s astmatem, tak něco není v pořádku," soudí Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR. "Pouze v Jižní Koreji, poblíž nějakého chemického závodu, trpí astmatem 25 procent, takže Česko má pomyslnou zlatou medaili," poznamenal.

Benzo(a)pyren je látka s toxickými, mutagenními a rakovinotvornými vlastnostmi. Pouhá koncentrace jednoho nanogramu na metr krychlový má podle odborníků z Akademie věd vliv na lidské zdraví. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) přitom v Ostravě-Bartovicích naměřil v roce 2009 až 9,2 nanogramu benzo(a)pyrenu na metr krychlový, desetkrát více než na pražském Smíchově.

Problém s benzo(a)pyrenem má i Karviná, kde ČHMÚ naměřil v loňském roce hodnotu 7,4 nanogramu na metr krychlový, a také Ostrava-Poruba s koncentrací 3,3 nanogramu na metr krychlový.

Odborníci z Akademie věd varují, že koncentrace benzo(a)pyrenu má vliv na lidskou DNA. Jedná se totiž o látku, která po svém vypuštění do ovzduší nemizí, ale ukládá se v přírodě včetně lidského organismu. Zdravotní komplikace může způsobit zejména lidskému plodu a dětem v předškolním věku, jejichž imunita se teprve tvoří. Negativně ovlivňuje také mužskou plodnost.

Ostravsko kraluje 'žebříčku' i z hlediska koncentrace prachových částic. ČHMÚ naměřil vloni v Ostravě-Bartovicích nejvyšší koncentrace částic PM10. Vysoká čísla hlásí také Karviná, Havířov, Ostrava-Poruba či Praha. Menší prachové částice PM2,5 se nejvíce vyskytují opět v Ostravě-Bartovicích.

Témata: Ostrava | Smog
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mají podle ministerstva vážný problém. Vůbec si ho neuvědomují

16.02.2019 11:34 Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví…

Česko zasáhla vlna vyděračských mailů. Za intimní nahrávky chtějí tisíce…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Českou republiku zasáhla vlna e-mailových útoků cílená na běžné občany. Z nich se útočníci snaží…

Další závadné polské maso v Česku. Tentokrát kuřecí a vepřové

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Do České republiky dorazily další stovky kilogramů závadného masa z Polska. Tentokrát nešlo o…

V Petrově u Prahy hoří třípodlažní chata, druhý stupeň poplachu

15.02.2019 19:26 V Petrově u Prahy hoří třípodlažní chata. Hasiči k požáru vyjížděli krátce před 17:00, požár…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama