Odbourávání alkoholu? Každý to má jinak. Rozdíly jsou značné, ukázal test

Praha - Každý člověk odbourává alkohol v krvi jinak a rozdílně dlouho. Sto kilogramů vážící muž ve věku 40 let při testu odboural alkohol za dvě hodiny, zatímco mladá žena o váze 67 kilogramů musela po vypití stejného množství alkoholu čekat do úplného vystřízlivění přes deset hodin.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Alkoholismus
doporučujeme

Ukázal to test, který provedl BESIP společně s toxikologickým oddělením Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

"Na každého působí alkohol jinak. Nejde jen o to, kolik vážíme nebo zda jsme muž nebo žena, ale každý produkuje jiné množství enzymu, který má v našem těle zpracování alkoholu na starosti. Záleží také na momentálním zdravotním stavu, psychickém rozpoložení, stravě, a dalších aspektech," vysvětlil primář toxikologického oddělení VFN Radomír Čabala.

Maximální hladiny alkoholu v krvi dosahuje člověk 45 až 90 minut po vypití. Při dopočítání odbourání veškerého zkonzumovaného alkoholu se pak ukázalo, že člověk zvyklý na konzumaci alkoholu odbourá za hodinu okolo 0,2 promile za hodinu, což je maximum.

"Za volant bychom měli usedat v takovém stavu a rozpoložení, abychom byli schopni včas a správně vyhodnocovat provoz a adekvátně reagovat, a to po nějakém večírku, nebýváme," uvedl šéf BESIP Martin Fará.

Už při hodnotách nad 0,2 promile alkoholu v krvi začíná podle něj řidič riskovat, velmi nebezpečný je při překročení 0,8 promile. "V takovém stavu řidič není v žádném případě schopen bezpečně řídit. Nezvládá se věnovat okolnímu provozu, snadno něco přehlédne, roste riziko přecenění vlastních sil, agresivita," uvedl Farář.

Odbourávání alkoholu neurychlí žádný prostředek, nepomůže ani káva, vývar či další "zaručené recepty". "Silný vývar nebo větší množství tekutin či minerální prostředky nám pomohou doplnit ionty, minerály a tekutiny, které tělo spotřebuje při zpracovávání alkoholu, ale nijak to nesníží jeho hladinu," vysvětlil Čabala.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Medvědice opustila okolí Hukvald, je zpět v Beskydech. Hrozí turistům…

23.04.2019 09:53 Medvědice, kterou před časem odchytili ochránci přírody a vypustili ji pak s nasazeným…

Soudce Pořízek chce odškodnění 1,5 milionu, jeho kauza se vlekla deset let

23.04.2019 09:45 Brněnský soudce Jaromír Pořízek, který byl loni v lednu definitivně zproštěn obžaloby v souvislosti…

Pavel Flek z gangu vyděračů si trest odpyká, s ústavní stížností neuspěl

23.04.2019 09:32 Pavel Flek z Olomouce, který podle pravomocného verdiktu vedl skupinu vydírající podnikatele,…

Požár lesa u Plzně je téměř uhašen, vrtulník dvacetkrát vyprázdnil obří…

23.04.2019 09:23 Aktualizováno Hasiči celou noc kontrolovali místo požáru na severním okraji Plzně, kde od pondělního odpoledne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama