Bolest zad a krční páteře je fenomén. Fyzioterapeutka radí, jak s ní zatočit

ROZHOVOR – Stres, sedavé zaměstnání a vadné držení těla. Není proto divu, že pak máme problémy s pohybovým aparátem. Jak se zbavit bolesti páteře či kloubů a správně cvičit? „Každé cvičení, které je špatně provedené, s sebou přináší rizika a komplikace,“ upozorňuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Monika Šanovcová, vedoucí fyzioterapeutka v Lázních Bludov.

Jak si poradit s bolestí krční páteře a zad?

Nemocí pohybového aparátu je mnoho. S kterými se v praxi setkáváte nejčastěji?
S bolestmi zad a páteře. Ženy bolí více páteř krční a muže bederní. Souvisí to s dnešním hektickým způsobem života, lidé se málo pohybují a více času stráví sedavým způsobem v zaměstnání a poté doma u televize nebo počítače. S těmito problémy se setkáváme dnes už i u hodně mladších ročníků, což je alarmující.

Vadné držení těla je pojem známý u dětských pacientů, ale drží tělo vadně i dospělí?
Tento problém se vyskytuje u všech věkových kategorií a provází nás celým životem. Je potřeba začít s aktivní rehabilitací v co nejmladším věku, aby bylo možné co nejlépe svalové dysfunkce ovlivnit. Ale pozor, nikdy není pozdě! V dospělosti je vadné držení těla způsobeno sedavým zaměstnáním, jednostranným přetěžováním nebo nevhodným druhem sportu. Oslabují nám důležité svalové skupiny - břišní, mezilopatkové a hýžďové, jiné se naopak zkracují a vznikají svalové dysbalance, blokády kloubů a bolesti.

Kdybych si chtěl doma udělat jakýsi test fyzičky, z kterých cviků hned poznám, že na to nejsem s pohybovým aparátem dobře?
Každý člověk má jiné anatomické a fyziologické uzpůsobení těla, které u každého jinak reaguje na fyzickou a psychickou zátěž, proto i hodnotící testy naší fyzičky jsou čistě orientační.

Pravdou je, že existují určité normy, které by měl zdravý člověk zvládnout, např. zvednout se z lehu do sedu, při předklonu dát prsty na zem. Při chůzi po schodech hraje roli i kardiovaskulární systém a nadváha. Fyzická zátěž by se měla udržovat na určité tepové frekvenci, stanovené dle věku.

Každý už slyšel, že by se měl hýbat, ovšem v konkrétních radách je poměrně chaos. Pojďme v tom tedy udělat pořádek. Co přesně pro člověka středního věku znamená cvičit?
Správně cvičit znamená,kompenzovat jednostranné přetížení z práce, ze sportu i koníčků. Nedoporučujeme pro lidi středního věku cvičit s nepřiměřenou zátěží jako jsou posilovací stroje.

Naopak doporučujeme si alespoň 10 minut denně zacvičit pět až šest správně provedených cviků zaměřených na posílení a zároveň protažení svalového korzetu. Také doporučuji kardiozátěž, tedy chůzi, kolo, koloběžky, běžky, nordic walking či plavání.

A v případě důchodců?
U seniorů přihlížíme k přidruženým diagnózám jako např. vysoký krevní tlak, nemoci srdce a dýchání, diabetes, pooperační stavy, ortopedická a neurologická onemocnění a spoustu dalších. Je to velice individuální. Obecně platí, že chůze je základní pohybový stereotyp pro člověka. Dále jsou vhodné prvky z jógy, SM techniky a zdravotní cvičení.

Které cviky pro seniory příliš vhodné nejsou?
Senioři se musí vyvarovat zátěži na nosné klouby a zátěž, běhu po tvrdém terénu. Každý z nás by měl znát své tělo a naslouchat mu, reagovat na bolest a přetížení. Důležité je správně odpočívat, dávkovat zátěž a relaxovat.

Jak je to s během v případě starších ročníků?
U každého jedince je zátěž při sportu individuální. Záleží na fyzické kondici a přidružených zdravotních komplikacích. Vhodný je běh na měkkém terénu, v kvalitně zvolené obuvi a s přiměřenou tepovou frekvencí. Je vhodné se poradit s praktickým lékařem.

Pro seniory je strašákem kyčelní kloub. Jaké cviky provádět, aby vydržel co nejdéle pohyblivý?
Nejdůležitější u kyčelního kloubu je uvolněný zvedač kyčle, který dovoluje při chůzi správnou aktivaci hýžďových svalů. Zadek je základ správné chůze bez bolesti zad a kyčelních kloubů. Prevencí proti artrózám a degenerativním onemocněním jsou všeobecně cviky tzv. spirální stabilizace.

O co přesně jde?
Spirální stabilizace páteře nebo-li SM systém je cvičení s pružným elastickým lanem, které posiluje oslabené svaly a protahuje svaly přetížené a zkrácené. Toto cvičení vytváří v těle sílu vzhůru, která odlehčuje tlak na meziobratlové ploténky a klouby a umožňuje jejich výživu, regeneraci i léčbu. Zároveň umožňuje páteři optimální pohyblivost.

img-responsive

Monika Šanovcová, DiS., vedoucí fyzioterapeutka Lázně Bludov | foto: Monika Šanovcová

Každého někdy pobolívá „v kříži“. Co doporučujete na úlevu?
U akutních stavů je vhodné zaujmout úlevovou polohu, navštívit lékaře a rehabilitaci, řídit se dle jejich pokynů. Při bolestech v kříži je nejlepší umět pár správných cviků na protažení a uvolnění. Nejlépe doporučené od fyzioterapeuta.

Jakých cviků se naopak při bolesti zad vyvarovat?
Při bolestech nedoporučujeme rotace a poskoky. Také není vhodná jednostranná zátěž. Cviky by měly být zaměřené na celé tělo. Dýchání a core systém (pánevní dno, bránice, břišní svaly a hýžďové svaly) je při každém cvičení důležitý.

Jak ulevit krční páteři, kterou jste výše zmínila?
Onemocnění krční páteře je fenomén dnešní doby a problematika hlavně u žen. Souvisí se zvýšeným psychickým zatížením, stresem a dnešní počítačovou dobou. Úlevou je protažení šíjových svalů, hlavně trapézového, posílení mezilopatkových svalů, pomalé cvičení krční páteře do všech směrů. Důležitá jsou i režimová opatření, jako dostatek spánku na správném polštáři, vyvarování se stresům a dbát na správné osové postavení krční páteře. Nevystrkovat hlavu vpřed!

Trapézový sval dokáže pekelně bolet. Jaká je pomoc?
Trapézový sval, jak už jsem se zmínila, je sval stresový. Tyto svaly mohou být přetížené svalovou dysbalancí , kdy jsou hlavní příčinou oslabené mezilopatkové svaly, dále blokádou žeber, při práci s myší u počítače dochází k přetížení pravého trapézu.

Důležité je dodržování zásad ergonomie správného sedu u počítače s opřeným předloktím, pokleslým ramenem a lopatkou vzad ,se správným postavením dolních končetin.

Mužům ve středních letech začíná růst břicho. Pomůžou mi na „pivní mozol“ sedy lehy?
Klasické sedy lehy, nebo-li sklapovačky, většina lidí provádí nesprávně a zapojuje ostatní pomocné svaly, které se na cviku nepodílí, takže je pak cvik kontraproduktivní. Je potřeba stabilizovat bederní páteř, správně dýchat, nejlépe pod vedením odborného dohledu a fyzioterapeuta. Samozřejmě je zapotřebí upravit stravovací a pitný režim.

Jak si můžu někde v kanceláři krátce zacvičit?
Sezení u počítačů je doménou dnešní doby pro všechny věkové kategorie. Je potřeba kompenzačním cvičením ovlivnit svalová přetížení, která nám tímto vznikají. Stačí krátká, ale správně prováděná cvičení hlavně krční páteře, nejlépe dle Dr. Smíška s pružným lanem, nebo klasické protažení šíjových svalů.

Je vhodné cvičit hned ráno, jakmile vstanu z postele?
Po ránu je vhodné se po probuzení protáhnout vleže na zádech a nabudit tak pohybový systém k aktivitě, většina lidí poté začíná i jógou.

Když běhám, brzy mě začne „píchat v boku“. Čím je to způsobeno?
Píchání v boku při běhu je často způsobeno nedostatečnou trénovaností srdečně cévního systému a extrémní zátěží. Je dobré si běh postupně dávkovat a přidávat na intenzitě. Píchání je také signálem nedostatečného okysličení vnitřních orgánů.

Existují nějaká cvičení, která byla v minulosti propagována, ale dnes už jsou pokládána za překonaná či dokonce zdraví ne moc prospěšná?
Každé cvičení, které je špatně provedené s sebou přináší rizika a komplikace. Příkladem jsou tzv. sklapovačky. Při tomto cvičení dochází k přetížení meziobratlových plotének. Mezi další nevhodné cviky patří švihové. Doskokové cviky jsou nevhodné u lidí s degenerativním onemocněním kyčelních, kolenních kloubů a páteře.

Při kterých diagnózách je vhodná teploléčba?
Teploléčba je velice doporučovaná a oblíbené procedura. Je to jedna z nejstarších přírodních terapií, která je velmi příjemná, její pozitivní účinky jsou dlouhodobě ověřeny. Teploléčbou se uvolňují ztuhlé svaly a klouby, urychlují metabolismus, odvádí toxické látky z těla, pěstí pokožku, mají relaxační účinek na tělo i duši.

Děkujeme za rozhovor.

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Přibývá Češek, které jsou závislé na alkoholu

21.10.2021 18:58 Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou…

Respirátory slouží k boji s covidem, rozhodl soud a odmítl je zrušit

21.10.2021 14:22 Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení mimořádného opatření, které nařizuje nosit na…

Část pražských restauratérů kontroly hostů odmítá

21.10.2021 13:29 Někteří pražští provozovatelé restaurací a barů pochybují o účinnosti kontrol bezinfekčnosti hostů…

Pokud stačí fotka v mobilu, nemají celníci vyžadovat papírový dokument,…

21.10.2021 10:58 Lpění na listinné podobě dokumentů v situaci, kdy postačí třeba fotografie v mobilu, je zpozdilé a…

Restauratéři se obávají úbytku zákazníků. Bezinfekčnost kontrolovat…

21.10.2021 10:35 Bezinfekčnost hostů restaurací by měl kontrolovat stát a jeho složky. Myslí si to provozovatelé…

Ve spalovně v pražských Malešicích hořelo, vyhlášen třetí stupeň poplachu

20.10.2021 21:19 Aktualizováno V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích dnes odpoledne hořela technologie, požár způsobil…

Povinné kontroly rozdělují restauratéry. Někteří covid pasy hlídat odmítají

20.10.2021 18:57 Zástupci gastronomického odvětví podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dnes žádali, aby…

Restauratéři budou od 1. listopadu kontrolovat bezinfekčnost hostů

20.10.2021 16:58 Personál restaurací bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) muset od 1. listopadu…

Související:

Právě se děje

reklama