Stále více Němců se nechává pohřbít v Česku. Důvody jsou dva

Berlín/Chemnitz - Stále více Němců se v posledních letech nechává pohřbít v České republice. Ve srovnání s běžnou cenou kolem 3000 eur v Německu se dá ušetřit více než polovina nákladů. V Německu jsou také mnohem přísnější zákony, pokud jde o nakládání s ostatky.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Hřbitov, ilustrační foto

"Zpočátku to bylo nouzové řešení pro lidi, kteří za mnou přišli a říkali: 'My na normální pohřeb nemáme peníze'," vypráví v malé potemnělé kanceláři nedaleko chemnitzkého hlavního nádraží Olafa Schuster (55), který klientům ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) pohřby v Česku nabízí už přes 15 let.

Poprvé takovou službu začal omezenému počtu klientů nabízet kolem roku 2000, tedy ještě před vstupem České republiky do Evropské unie. Při cestách přes hranice tehdy podle svých slov musel vyplňovat údaj o počtu lidí, kteří s ním v autě jedou, což byl někdy problém, protože se cestou zpět vracelo vždy o jednu "osobu" méně.

"Postupně se ukázalo, že to není jen nouzové řešení pro některé, ale lidé si to mezi s sebou řekli a bylo jasné, že o pohřby v Česku je zájem," říká Schuster, který si nakonec založil firmu přímo v Česku. Dnes jeho společnost, která má v Chemnitzu pobočku, nabízí základní balíček služeb za 1399 eur (37.000 korun).

"Jedna skupina klientů jsou lidé, kteří nejsou schopni zaplatit pohřeb v Německu. Pak je tu skupina, která třeba peníze má, ale hledá levný pohřeb, protože už k zemřelým neměla takový vztah," líčí Schuster, podle něhož se tito lidé často ani pohřbu neúčastní.

Úplně největší je podle něj skupina lidí, kteří si své blízké chtějí pochovat po svém, což je v Česku výrazně jednodušší. "V Německu exituje povinnost mrtvé pochovat. Když někoho necháte zpopelnit, musíte úřadům předem sdělit, kde bude pohřben. To je pak možné prověřit," vysvětluje Schuster pravidla, která platí ve většině spolkových zemí.

Pokud by pozůstalí chtěli zpopelněné ostatky svého bližního vysypat třeba do řeky nebo na jiné místo, které měl rád, je to v Německu proti pravidlům. Při zpopelnění v Česku už ale další postup žádný německý úřad nesleduje. T

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mají podle ministerstva vážný problém. Vůbec si ho neuvědomují

16.02.2019 11:34 Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví…

Česko zasáhla vlna vyděračských mailů. Za intimní nahrávky chtějí tisíce…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Českou republiku zasáhla vlna e-mailových útoků cílená na běžné občany. Z nich se útočníci snaží…

Další závadné polské maso v Česku. Tentokrát kuřecí a vepřové

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Do České republiky dorazily další stovky kilogramů závadného masa z Polska. Tentokrát nešlo o…

V Petrově u Prahy hoří třípodlažní chata, druhý stupeň poplachu

15.02.2019 19:26 V Petrově u Prahy hoří třípodlažní chata. Hasiči k požáru vyjížděli krátce před 17:00, požár…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama