Čeká nás nejteplejší konec května za posledních 9 let. Celé Česko zasáhnou silné bouřky

ROZHOVOR - Čeká nás velmi teplý konec května, zároveň je ale třeba počítat s tím, že v polovině příštího týdne zasáhnou celé území bouřky, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz meteoroložka společnosti Meteopress Dagmar Honsová.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Letní počasí
doporučujeme

Podle předpovědi na příští týden nás čekají velmi teplé dny. Můžeme se tedy těšit na to, že už skutečně přichází léto?

Konec letošního května bude nejteplejší za posledních 9 let. Teploty budou tropické a počasí opravdu letní. Navíc od 1. června už hovoříme o meteorologickém létě, takže přijde tak akorát.

Zároveň ale platí výstraha před silnými bouřkami. Které části Česka se mají připravit na problémy?

Během úterý a středy bude počasí u nás ovlivňovat vlnící se studená fronty, která přes naše území bude postupovat od západu a ve středu dorazí na Moravu a do Slezska. Z dnešního pohledu to vypadá, že silné bouřky nejsou vyloučené na celém území.

Meteorologové v průběhu loňského roku upozorňovali, že každý měsíc byl tím nejteplejším v historii měření. Pokračuje tento trend i letos?

Letos byl zatím teplotně výrazně nadprůměrný březen. Potom nás naopak hodně překvapil aprílový duben, kdy naopak o podprůměrné dny se sněžením nebyla nouze.

Je možné už teď předpovědět, jaké počasí nás čeká o prázdninách? Na které období je třeba dobré plánovat dovolenu někde v České republice?

Nedá. Předpověď počasí na delší časové období než 14 dnů vlastně nemá smysl. Poté už může být pro někoho platná informace ta, zda se bude nadcházející období nějak výjimečně lišit od dlouhodobého normálu – ať už srážkově nebo teplotně.

K tomu slouží tzv. klimatologické modely, které vydávají velká meteorologická centra např. ve Velké Británii nebo v USA. Ty mohou nastínit, co od nadcházejícího období očekávat. Nicméně i takovouto informaci musíme brát hodně s rezervou. Takže s rezervou…letošní prázdniny by se neměli nikterak výrazně odlišovat od dlouhodobého normálu. Vždy mnohé překvapí, že k létu patří jak tropické dny tak propršené a studené.

Podle statistik bývá stabilnější v počasí srpen. Zejména do počátku července ještě zasahuje Medard – deštivější období. Naopak v srpnu nebývá výjimkou, že se nad střední Evropou ustálí na celý týden mohutná oblast vysokého tlaku vzduchu, která zaručuje slunečné počasí.

Pomalu ale jistě se blíží také doba zahraničních dovolených. Kam je nejlepší v tuto chvíli vyrazit za teplem?

Nyní je letní počasí téměř nad celou Evropou. Takže nemusíme už nikam daleko. Na severu Afriky v Egyptě už nejvyšší odpolední teploty stoupají i přes 40 °C.

Jaké teploty panují teď v oblíbených letoviscích? Například v Řecku, Chorvatsku nebo Itálii? A je už moře dostatečně teplé na koupání?

Přelom května a června bude v Evropě střední teplejší než na jihu Evropy. Řecko v maximech hlásí pro příští týden 25 °C a oblačno s přeháňkami, v Chorvatsku bude slunečno s teplotami do 27 °C a v Itálii jasno až polojasno s teplotami do 30 °C. Teplota moře je ještě dost nízko – nejčastěji mezi 18 až 21 °C, takže spíše jen na rychlé osvěžení.

Díky za rozhovor

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr v Ostravě, Češi zuří: Regulace zbraní? Zbytečně, Česko žádá opak

12.12.2019 00:45 Aktualizováno Tragický útok, při němž zemřelo v úterý dopoledne v ostravské nemocnici šest lidí, vyvolal mezi…

Hrůzné fotky z FN Ostrava: Na internetu kolují záběry obětí, kauzu řeší…

12.12.2019 00:45 Aktualizováno Člověk, který zveřejnil na internetu záběry obětí střelby v ostravské nemocnici, může přijít o…

Pozůstalí po obětech střelby dostanou odškodnění. Peníze vyplatí Ostrava i…

11.12.2019 21:54 Aktualizováno Pozůstalí po šesti obětech úterní střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava dostanou od města finanční…

Mše za oběti úterní střelby v ostravské nemocnici se zúčastnilo 200 lidí

11.12.2019 18:33 Aktualizováno Na 200 lidí se dnes v budově ostravské fakultní nemocnice sešlo na zádušní mši za šest zesnulých,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama