Jak přežít tropické dny? V ohrožení jsou děti a senioři, vedro ale může uškodit všem

Meteorologové varují před horkými dny, teploty se budou pohybovat okolo třiceti stupňů. Poradíme vám, jak si tyto dny zpříjemnit a udržet se v bezpečí před úpalem či dehydratací.

Únava, horko

Pitný režim

V horku je nutnost pravidelně pít ještě větší než obvykle. Pocit žízně nemusí být vůbec důležitý, nutná je důslednost. Podle odborníků je dobré vytyčit si, kolik tekutin vypít za určitý čas. Káva či sladké limonády však rozhodně nestačí. Je lepší pít vodu, ochutit si ji můžete citronem nebo jiným ovocem, nebo si uvařit neslazený čaj. Kávě je lepší se vyhnout zcela, protože kofein je močopudný, což může v horku vést k dehydrataci.

Se studeným opatrně

Příliš studené nápoje či jídlo, jako jsou zmrzliny, vodní tříště či ledové čaje, jsou sice příjemné, tělo však matou. Tělo si příjem studených potravin vyloží jako signál, že je tělo v chladu a je nutné ho zahřát. Je proto lepší pít tekutiny spíše pokojové teploty.

Odpočívat ve stínu a v chladu

Stín chrání nejen před úpalem, ale i před spálením pokožky. I když máte pokrývku hlavy a namažete se opalovacími krémy, přebytečné vystavení horku a slunci je pro tělo náročné a nebezpečné. Odborníci doporučují nevycházet a rozhodně se neopalovat v době poledne, kdy bývá slunce nejostřejší.

Voda je přítel

Kromě udržování pitného režimu voda pomáhá ochladit tělo. Pokud je vám horko, namočte si na chvíli nohy do kyblíku s chladnou vodou, tělo se ochladí. Krátké vlažné sprchy také pomáhají ochladit tělo a oživit organismus. Pokud máte bazén, plavání je ideální činností.

Nevařit

Od vaření se zahřívá nejen vzduch kolem horké plotny, ale i sám kuchař, který u ní stojí. V horku je navíc lepší nejíst příliš hutná jídla. Ty mají za následek tvorbu metabolického tepla a takový oběd vás pak může hodně rozehřát. V horku je lepší držet se lehké stravy, bohaté na zeleninu a ovoce.

Větrat

Větráky jsou užitečné kvůli cirkulaci vzduchu. Pokud před větrák položíte otevřenou nádobu se studenou vodou, proud vzduchu nabere její drobné částečky a ochladí se, čímž ochladí pokoj. Větrání okny se nedoporučuje, především pokud máte klimatizaci. Je vhodné otevřít okno v ranních hodinách, kdy je vzduch chladný, jakmile začne teplota stoupat, zavřete ho. To samé platí pro večer – ve večerních hodinách můžete spát s pootevřenými okny.

Nosit světlé a lehké oblečení

Černá barva je sice elegantní a hodí se ke všemu, v horku však není ideální volbou, protože pohlcuje horko, zatímco světlé barvy ho odráží. Na funkčnost této myšlenky má vliv vítr, nejen barva. Nejdůležitější je však materiál oblečení. V horkých dnech je vhodné nosit volné oblečení z lehkého materiálu, který je vzdušný. Vhodná je lehká bavlna a přírodní materiály, těžké látky jako džínovina či manšestr se nedoporučují. Pokrývka hlavy by měla být samozřejmostí, pokud chcete strávit čas venku.

Nesportovat

Běhat či posilovat během horka je pro tělo velice náročné. Může dojít k dehydrataci a přehřátí organismu. Pokud se nedokážete vzdát své denní dávky sportu, pospěšte si s ní ráno nebo počkejte na večer. V těchto chvílích bývá chladněji. Rozhodně se vyhněte sportovním aktivitám v období poledne.

Dohlédnout na malé děti

Malé děti mají méně potních žláz a nedokážou dobře regulovat svou tělesnou teplotu. Proto je potřeba dohlížet na to, aby se nepřehřívaly. Rodiče by měli děti držet spíše ve stínu, dbát na dostatečný příjem tekutin a nikdy je nenechávat v autě venku. V horku se auto dokáže zahřát velmi rychle nad snesitelnou míru.

Pozor na seniory

Také senioři by si měli dát pozor, protože se s horkem vyrovnávají hůře než mladí lidé. Veškeré tyto rady pro ně platí několikanásobně. Seniorům se doporučuje zůstávat v chladu, hodně pít a dávat si pozor na známky dehydratace. Pokud máte seniora v rodině, odborníci doporučují ho kontrolovat, alespoň jednou denně zavolat a zjistit, jak teplo snáší.

Odhad nákladů na obnovu majetku po tornádu na Jižní Moravě činí 5,3…

26.07.2021 20:27 Odhad nákladů na obnovu majetku v Jihomoravském kraji, který poničilo tornádo, činí podle…

Soud nepravomocně rozhodl o přípustnosti vydání Garejeva do Ruska

26.07.2021 12:27 Aktualizováno Vydání podnikatele Ildara Garejeva k trestnímu stíhání do Ruska je přípustné, rozhodl dnes…

Lipovská podala na Dvořáka a Soukupa trestní oznámení

26.07.2021 12:21 Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra…

Noční bouře poničila plachty v Moravské Nové Vsi zasažené nedávným tornádem

26.07.2021 11:14 Od nedělních 20:30 do dnešních 6:00 zasahovali jihomoravští hasiči v souvislosti s počasím u 103…

Česko zasáhly silné bouřky. Hasiči měli desítky výjezdů

26.07.2021 09:07 Od nedělních 20:30 do dnešních 6:00 zasahovali jihomoravští hasiči v souvislosti s počasím u 103…

V pražské Uhříněvsi hořela hala, částečně se zřítila

25.07.2021 20:36 Aktualizováno V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše deset krát 30 metrů. Během požáru se částečně…

Tradici hodů v Moravské Nové Vsi tornádo nepřekazilo, lidé se přišli…

25.07.2021 17:17 Stejně jako poslední čtyři roky i dnes vyprovázela matka svého třináctiletého syna Petra oděného v…

Měsíc od ničivé bouře ve Stebně je stále nouze o řemeslníky

25.07.2021 12:22 Ve Stebně, části města Kryry na Lounsku, kde se před měsícem 24. června prohnala ničivá bouře,…

Diskuse o jaderném bloku dle expertů často zastiňuje další výzvy energetiky

25.07.2021 09:17 Diskuse o plánovaném novém bloku Jaderné elektrárny Dukovany často zastiňuje další výzvy energetiky…

Češi budou na podzim volit poslance nově i ze Singapuru nebo z Tchaj-wanu

25.07.2021 08:12 V říjnových sněmovních volbách budou registrovaní voliči moci nově hlasovat o složení dolní komory…

Související:

Právě se děje