Jak přežít tropické dny? V ohrožení jsou děti a senioři, vedro ale může uškodit všem

Meteorologové varují před horkými dny, teploty se budou pohybovat okolo třiceti stupňů. Poradíme vám, jak si tyto dny zpříjemnit a udržet se v bezpečí před úpalem či dehydratací.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Únava, horko
doporučujeme

Pitný režim

V horku je nutnost pravidelně pít ještě větší než obvykle. Pocit žízně nemusí být vůbec důležitý, nutná je důslednost. Podle odborníků je dobré vytyčit si, kolik tekutin vypít za určitý čas. Káva či sladké limonády však rozhodně nestačí. Je lepší pít vodu, ochutit si ji můžete citronem nebo jiným ovocem, nebo si uvařit neslazený čaj. Kávě je lepší se vyhnout zcela, protože kofein je močopudný, což může v horku vést k dehydrataci.

Se studeným opatrně

Příliš studené nápoje či jídlo, jako jsou zmrzliny, vodní tříště či ledové čaje, jsou sice příjemné, tělo však matou. Tělo si příjem studených potravin vyloží jako signál, že je tělo v chladu a je nutné ho zahřát. Je proto lepší pít tekutiny spíše pokojové teploty.

Odpočívat ve stínu a v chladu

Stín chrání nejen před úpalem, ale i před spálením pokožky. I když máte pokrývku hlavy a namažete se opalovacími krémy, přebytečné vystavení horku a slunci je pro tělo náročné a nebezpečné. Odborníci doporučují nevycházet a rozhodně se neopalovat v době poledne, kdy bývá slunce nejostřejší.

Voda je přítel

Kromě udržování pitného režimu voda pomáhá ochladit tělo. Pokud je vám horko, namočte si na chvíli nohy do kyblíku s chladnou vodou, tělo se ochladí. Krátké vlažné sprchy také pomáhají ochladit tělo a oživit organismus. Pokud máte bazén, plavání je ideální činností.

Nevařit

Od vaření se zahřívá nejen vzduch kolem horké plotny, ale i sám kuchař, který u ní stojí. V horku je navíc lepší nejíst příliš hutná jídla. Ty mají za následek tvorbu metabolického tepla a takový oběd vás pak může hodně rozehřát. V horku je lepší držet se lehké stravy, bohaté na zeleninu a ovoce.

Větrat

Větráky jsou užitečné kvůli cirkulaci vzduchu. Pokud před větrák položíte otevřenou nádobu se studenou vodou, proud vzduchu nabere její drobné částečky a ochladí se, čímž ochladí pokoj. Větrání okny se nedoporučuje, především pokud máte klimatizaci. Je vhodné otevřít okno v ranních hodinách, kdy je vzduch chladný, jakmile začne teplota stoupat, zavřete ho. To samé platí pro večer – ve večerních hodinách můžete spát s pootevřenými okny.

Nosit světlé a lehké oblečení

Černá barva je sice elegantní a hodí se ke všemu, v horku však není ideální volbou, protože pohlcuje horko, zatímco světlé barvy ho odráží. Na funkčnost této myšlenky má vliv vítr, nejen barva. Nejdůležitější je však materiál oblečení. V horkých dnech je vhodné nosit volné oblečení z lehkého materiálu, který je vzdušný. Vhodná je lehká bavlna a přírodní materiály, těžké látky jako džínovina či manšestr se nedoporučují. Pokrývka hlavy by měla být samozřejmostí, pokud chcete strávit čas venku.

Nesportovat

Běhat či posilovat během horka je pro tělo velice náročné. Může dojít k dehydrataci a přehřátí organismu. Pokud se nedokážete vzdát své denní dávky sportu, pospěšte si s ní ráno nebo počkejte na večer. V těchto chvílích bývá chladněji. Rozhodně se vyhněte sportovním aktivitám v období poledne.

Dohlédnout na malé děti

Malé děti mají méně potních žláz a nedokážou dobře regulovat svou tělesnou teplotu. Proto je potřeba dohlížet na to, aby se nepřehřívaly. Rodiče by měli děti držet spíše ve stínu, dbát na dostatečný příjem tekutin a nikdy je nenechávat v autě venku. V horku se auto dokáže zahřát velmi rychle nad snesitelnou míru.

Pozor na seniory

Také senioři by si měli dát pozor, protože se s horkem vyrovnávají hůře než mladí lidé. Veškeré tyto rady pro ně platí několikanásobně. Seniorům se doporučuje zůstávat v chladu, hodně pít a dávat si pozor na známky dehydratace. Pokud máte seniora v rodině, odborníci doporučují ho kontrolovat, alespoň jednou denně zavolat a zjistit, jak teplo snáší.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama