V Česku panovaly teplotní rekordy, Češi z vedra kolabují. Úřady zkrátily pracovní dobu

Praha - Některé úřady a instituce dnes zkrátily kvůli vedru svým zaměstnancům pracovní dobu. Pražští záchranáři dnes zasahovali zatím u 15 případů kolapsu způsobených horkým počasím.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Záchranná služba, ilustrační foto

Teploty v České republice se dnes dostaly přes 30 stupňů Celsia, na některých místech dokonce i přes 35 stupňů. Padlo několik teplotních rekordů. Kvůli vedru kolabovali lidé, v ohrožení jsou zejména ti s chronickými nemocemi. Některé úřady a instituce zkrátily svým zaměstnancům pracovní dobu, protože teploty v řadě kanceláří dosahovaly až 38 stupňů. Prodej větráků, klimatizací a osvěžovačů vzduchu se v posledních dnech zvýšil o desítky procent.

Zatím nejvyšší teplotu dnes hlásí Plzeň - Bolevec, kde odpoledne bylo 35,7 stupně, což je tamní nové maximum pro 22. červen. V Průhonicích u Prahy se teplota dostala na 35,2 stupně Celsia. Rekordy padly i v Příbrami, Rožmitálu pod Třemšínem nebo Táboře. Nové maximum má vysoko položená stanice Churáňov na Prachaticku, a to 27,2 stupně. Na Labské boudě na hřebenech Krkonoš k překonání rekordu stačilo 21 stupňů. Meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu ale ČTK po 17:00 řekla, že bilance není konečná, protože někde teploty ještě dále stoupají.

Z práce dnes mohli odejít dřív pracovníci některých ministerstev, správy sociálního zabezpečení, památkového ústavu či vězeňské služby. Nejednalo se ale o plošné opatření, většinou záleželo na jednotlivých ředitelích a vedoucích. Ve 14:00 mohli zaměstnanci opustit budovu ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí. "V horních patrech budovy, kde není klimatizace, dosahuje teplota až 38 stupňů Celsia, proto mohli jít domů zaměstnanci, kteří neměli žádné akutní povinnosti," řekla mluvčí Štěpánka Čechová.

Pražská záchranná služba zatím eviduje 15 výjezdů ke kolapsům kvůli vedru. Potíže v horkých dnech mají zejména starší a nemocní, především lidé s kardiovaskulárním onemocněním, vysokým krevním tlakem či dýchacími potížemi. Mohou ale postihnout i zdravé lidi. Kolapsy v horku způsobuje nedostatek tekutin. Lidé by podle lékařů proto měli v průběhu dne vypít zhruba tři litry vody, a to postupně a v menších dávkách.

Prodejci elektroniky registrují v posledních dnech výrazné zvýšení zájmu o větráky, klimatizace nebo osvěžovače, a to až o desítky procent. Zájem je hlavně o mobilní zařízení, protože nejsou tak náročné na manipulaci a jsou většinou levnější.

Zákazníci za ochlazení platí každý rok více peněz. Od větráků, které vzduch jen rozproudí, častěji přestupují k ochlazovačům a mobilním klimatizacím, které stojí od několika tisíc korun výše, zjistila ČTK. Používání klimatizace nebo provoz bazénu může podle společnosti ČEZ zvýšit spotřebu domácnosti proti běžnému průměru až o 15 procent. Ve vedrech rostou například i náklady mobilních operátorů, kteří musí chladit základnové stanice, zajišťující signál mobilních sítí.

Na jižní Moravě kvůli suchu některé obce zakázaly zalévání zahrad a napouštění bazénů z obecního vodovodu, například Víska na Blanensku a Džbánice na Znojemsku. Na Moravskokrumlovsku se kvůli nízkým průtokům nesmí zahrady zalévat ani vodou z řek a potoků. Jihočeská nádrž Lipno odpouští pouze minimální množství šest metrů krychlových za vteřinu. Problém tak mají vodáci, kteří sjíždějí řeku Vltavu na raftech.

Vedra mohou ohrožovat zejména lidi s chronickými nemocemi. Venkovní teplota dnes stoupla ke 34 stupňům Celsia. "Od půl sedmé od rána do půl čtvrté odpoledne evidujeme 15 případů, kde se dá s největší pravděpodobností předpokládat, že šlo o kolaps způsobený horkým počasím," uvedla mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. Potíže v horkých dnech mají zejména starší a nemocní, především lidé s kardiovaskulárním onemocněním, vysokým krevním tlakem či dýchacími potížemi. Mohou ale postihnout i zdravé lidi.

Kolapsy v horku způsobuje nedostatek tekutin. Lidé by podle doporučení lékařů proto měli v průběhu dne vypít zhruba tři litry vody, a to postupně a v menších dávkách. Pokud by vypili naráz větší množství, tělo nedokáže vodu zpracovat a rychle ji vypotí. Postupné dávky naopak pomohou tělo zchladit. Dostatek tekutin také potlačuje únavu.

Lékaří doporučují v tropických teplotách omezit pobyt na slunci mezi 11:00 až 15:00, omezit fyzickou námahu, chránit si hlavu pokrývkou, oči brýlemi s UV filtrem a kůži opalovacími krémy s vysokým faktorem. Je vhodné mít na sobě oblečení z lehkých vzdušných materiálů. Batolata na slunce nesmějí.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český lyžař přehlédl v Alpách okraj sjezdovky. Utrhl lavinu, zabila ho

13.12.2018 19:43 Aktualizováno Při pádu laviny na ledovci Hintertux v tyrolském Zillertalu dnes zahynul český lyžař. S odvoláním…

V Praze hořel sklad. Panovaly obavy, že je v něm pyrotechnika

13.12.2018 16:52 Aktualizováno V pražských Horních Počernicích dnes odpoledne zachvátil požár sklad. Uvnitř haly v průmyslovém…

Češi nejvíce důvěřují armádě a policii. Propadly církve, výkyvy u médií

13.12.2018 14:06 Aktualizováno Z vybraných veřejných institucí lidé nejvíce věří armádě a policii. Důvěru jim vyslovilo shodně 67…

Uprchlík chtěl z Belgie do Velké Británie. Skončil v Liberci, žádá azyl

13.12.2018 13:57 V Liberci skončil cizinec, který se chtěl dostat kamionem z Belgie do Velké Británie. Ve voze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama