Poutníků na Velehradě bylo letos více, zdravotníkům ale práce nepřibylo

Velehrad - Letošní cyrilometodějské oslavy na Velehradě, kterých se zúčastnily desetitisíce poutníků, se obešly bez zásadnějších problémů. Počasí bylo tak akorát.

Náboženství
doporučujeme

Ve svých stanech zdravotníci ošetřovali nejčastěji lidi s drobnými oděrkami a spáleninami, pomáhali i s vyndáváním klíšťat. V úterý musela záchranná služba odvézt do nemocnice chlapce s tržnou ránou po pádu z kola.

"Proti včerejšímu dnu bylo dneska počasí o poznání teplejší, takže jsme se obávali, že budou zase nějaké kolapsy a nějaké závažnější věci, ale to se nenaplnilo. Musím říct, že oproti minulým rokům tento rok proběhl bez větších komplikací," uvedl lékař Maltézské pomoci Michal Hrnčiarik.

Díky příznivějším teplotám nemuseli organizátoři zkrápět nádvoří baziliky vodou jako při některých předchozích ročnících, kdy sužovala poutníky tropická vedra. Mezi návštěvníky ubylo i pokrývek hlavy či deštníků, kterými se skrývaly před sluncem.

Aby se přesto neudělalo lidem přihlížejícím dnes dopoledne slavnostní poutní mši nevolno, roznášeli mezi nimi dobrovolníci Maltézské pomoci pohárky s vodou.

Jako velmi klidný ročník označili letošní velehradské slavnosti také policisté. "Lidé nepodali žádné oznámení, nešetříme žádný trestný čin ani přestupek. Drobné komplikace byly pouze v dopravě," řekl ČTK policejní mluvčí Petr Jaroš.

Podle tajemníka Dnů lidí dobré vůle Josefa Kořenka přišlo letos na mši kolem 30.000 poutníků, zhruba o 7000 více než loni. Dalších asi 22.000 lidí si nenechalo ujít úterní program slavností, který vyvrcholil benefičním koncertem Večer lidí dobré vůle. Ten vynesl zhruba 1,6 milionu korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko premiantem ve zvládaní epidemie? Dávno to neplatí, komentátor sepsul…

13.08.2020 10:00 Česko už zřejmě nepatří mezi země, které si nejlépe poradily s epidemií koronaviru. Zatímco se…

Při požáru v domově důchodců ve Mšeně zemřel jeden člověk

13.08.2020 08:57 Jeden člověk zemřel dnes brzy ráno při požáru v domově seniorů ve Mšeně na Mělnicku. Jednu zraněnou…

Rodičovská pro otce? EU chce, aby se více zapojili do výchovy

12.08.2020 22:08 Aktualizováno Současný předobraz rodičovství, kdy je matka s dítětem několik let doma, zatímco otec dítěte chodí…

Upozornění pro Čechy: Kromě testu na covid-19 chce Řecko dál i QR kód

12.08.2020 17:40 Aktualizováno Při cestování do Řecka je i nadále potřeba vygenerovaný QR kód, který země po přijíždějících…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama