Klíšťata letos útočí méně, riziko přesto hrozí. Zásadním faktorem je počasí

České Budějovice - Výskyt klíšťových onemocnění v Jihočeském kraji je letos nepatrně nižší než loni. Evidováno je zatím 15 případů klíšťové encefalitidy, což je o jeden méně než loni. V případě lymské boreliózy hygienici zjistili 51 případů, loni jich bylo v tuto dobu 53.

Přidejte svůj názor

Klíšťata
doporučujeme

Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Pokud lidé nejsou očkovaní proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, když na sobě po návratu domů najdou přisáté klíště, měli by ho okamžitě odstranit.

"Výše výskytu není nějakou shodou okolností a náhod. Vždy ji ovlivňují různé faktory," řekla Jitka Luňáčková z českobudějovické krajské hygienické stanice. Jedním z nich je počasí.

Klíšťová onemocnění se vyskytují častěji, pokud je teplo a vlhko. "Ale nesmí být sucho nebo naopak hodně srážek," řekla. Proto tradičně nejsilnější měsíce pro výskyt klíšťových onemocnění bývají červen a září. Luňáčková uvedla, že loni hygienici evidovali 108 případů encefalitidy.

Klíšťová encefalitida, nehnisavý zánět mozkových blan nebo mozku, se zatím nedá léčit. Léčí se jen příznaky. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí. Lidé se mohou proti encefalitidě dát očkovat. Borelióza může způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Kroměřížsku havaroval linkový autobus: 9 zraněných, na místě vrtulník

25.06.2019 20:14 Aktualizováno V Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku se dnes odpoledne srazil linkový autobus s nákladním vozem.…

Potraviny zdražují. Za co si připlatíme v létě nejvíc?

25.06.2019 16:25 Aktualizováno Podle dat Českého statistické úřadu (ČSÚ) došlo v květnu k zvýšení spotřebitelských cen z dubnových…

Soud v druhé kauze Dbalého finišuje. Žalobce navrhl tvrdý trest

25.06.2019 16:12 Státní zástupce Zdeněk Matula požaduje pro exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého devět…

Hitlerovy projevy? Vydavatelé knihy jsou definitivně zproštěni obžaloby

25.06.2019 16:06 Aktualizováno Vydavatelé projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera jsou definitivně zproštěni obžaloby.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama