Klíšťata letos útočí méně, riziko přesto hrozí. Zásadním faktorem je počasí

České Budějovice - Výskyt klíšťových onemocnění v Jihočeském kraji je letos nepatrně nižší než loni. Evidováno je zatím 15 případů klíšťové encefalitidy, což je o jeden méně než loni. V případě lymské boreliózy hygienici zjistili 51 případů, loni jich bylo v tuto dobu 53.

Klíšťata
doporučujeme

Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Pokud lidé nejsou očkovaní proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, když na sobě po návratu domů najdou přisáté klíště, měli by ho okamžitě odstranit.

"Výše výskytu není nějakou shodou okolností a náhod. Vždy ji ovlivňují různé faktory," řekla Jitka Luňáčková z českobudějovické krajské hygienické stanice. Jedním z nich je počasí.

Klíšťová onemocnění se vyskytují častěji, pokud je teplo a vlhko. "Ale nesmí být sucho nebo naopak hodně srážek," řekla. Proto tradičně nejsilnější měsíce pro výskyt klíšťových onemocnění bývají červen a září. Luňáčková uvedla, že loni hygienici evidovali 108 případů encefalitidy.

Klíšťová encefalitida, nehnisavý zánět mozkových blan nebo mozku, se zatím nedá léčit. Léčí se jen příznaky. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí. Lidé se mohou proti encefalitidě dát očkovat. Borelióza může způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama