Může nehoda u Obrnic vysílaná živě posloužit jako varování?

Komentář Roberta Pavelky - Tragická havárie dvou mladých dívek u Obrnic na Mostecku rozdělila národ, nebo spíše ty skupiny, které se touto událostí zabývají, na do několika proudů. Objevuje se i varianta, že by bylo možné použít záznamu z nezodpovězeného hazardu jako varovného prostředku.

Havárie dvou mladých dívek u Obrnic na Mostecku

Od skonu řidičky uplynulo pár dní a proto je možné říci, že už došlo k vychladnutí vášní a opadnutí emocí. Ale od samotného počátku, kdy "přímý přenos" na facebooku vyústil ve ztrátu lidského života, se vedou debaty s odkazem na estetiku a ohled na příbuzné. K tomu se dá říci několik věcí.

Předně nešlo o video ukradené, pokoutně stažené nebo umístěné na danou sociální síť proti něčí vůli. Dotyčné dívky nejspíš počítaly s tím, že budou za "závodní" hvězdy, když předvedou, jak rychle jsou schopny zvládnout vzdálenost z bodu A do bodu B. Nikdo je nenutil, aby se na veřejné komunikaci chovaly tímto způsobem a už vůbec jim nikdo nedržel pistoli u hlavy se slovy "Natáčej nebo s tebou bude zle".

Jistě, jsou tu pozůstalí, bohužel rodiče, které je v takové chvíli asi nepřípustné zpovídat, proč se jejich ratolest chovala na silnici jako člověk blahoslavený chudý duchem. Těžko říci, zda šlo pouze o předvádění před "kamerou", snahu o pochybné zviditelnění a chvilkový pocit být za hvězdu, nebo pouhé přecenění vlastních schopností.

Dozajista se dozvíme, že dotyčná byla dospělá a tudíž za své činy zodpovědná. Ovšem bez snahy jakkoli a cokoli bagatelizovat jí k tomuto projevu někdo musel dovést a její charakter formovat. A otázkou zůstává, zda se podobným způsobem za volantem projevovala už dříve. Nebo budeme věřit tomu, že právě v onen den ji napadlo vyzkoušet, jak se to kalí rychlostí kolem 170 km/h.

V jedné knize o československých legionářích je po smrti dvou hlavních hrdinů napsáno: "Jeden z nich položil život za svůj názor, ten druhý o něj pouze přišel." Možná zesnulé úcta k životu nic neříkala, možná žila stylem "mně se nic stát nemůže". Proto by mělo zveřejnění jejího tragického konce smysl. Jenže bude mít dostatečný efekt?

Už v roce 1970 pravil poněkud rozladěný John Lennon: "Svět už je přesycen kladnými hrdiny". Nepochybuji, že mnozí po shlédnutí videa schovají mobilní telefony do přihrádek, kapes či batohů a řidiči uberou plyn. Ale vůbec nelze vyloučit, že se objeví skupina cool bláznů, kteří se budou pokoušet napodobovat. Rozum nad tím nejspíš zůstane stát, ale prohlédněme si záběry z pořadu Darwinovy ceny - domníváte se, že je něco nemožného? 

Mluví se o božích mlýnech nebo také o dráždění kobry bosou nohou. Kdo si zahrává se zubatou s kosou, může možná překvapivě uspět. Litovat ztraceného mladého života můžeme, ovšem chtělo by si to také položit otázku, zda tomu jeho nositelka nenapomohla zásadním, přitom dobrovolným způsobem. Nemá smysl vyslovovat dohady, co by se stalo, kdyby v okolí byla ještě nějaká další osoba. V každém případě, pokud neustále hovoříme o vlivu na mládež a odstrašujících případech, v tomto směru by se váhat nemělo. I za cenu, že to někdo pochopí zcela obráceně. Tomu se nevyhneme nikdy a u ničeho.

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Související:

Právě se děje