Karlovarský kraj zasáhlo zemětřesení. Jako když přichází bouřka, říká svědkyně

Karlovy Vary/Praha - Oblast kolem Kraslic na Sokolovsku a Nového Kostela na Chebsku zasáhlo dnes před druhou hodinou odpoledne zemětřesení, dosáhlo síly až 3,5 stupně. Otřesy cítili i obyvatelé Jindřichovic nebo Šindelové. Příčinou zemětřesné činnosti v západních Čechách je patrně zeslabení zemské kůry pod touto oblastí.

Seismograf, ilustrační fotografie
doporučujeme

Geofyzikální ústav Akademie věd ČR už v západních Čechách pozoroval zvýšenou seismickou aktivitu v posledních měsících. Slabá zemětřesení se objevila koncem května v oblasti kolem Lubů a Nového Kostela.

"Otřesů už jsme cítili několik. Zatím je to pocit podobný, jako když projíždí kamion nebo přichází bouřka," řekla dnes Markéta Rösslerová z Kraslic. První otřesy přišly zhruba v půl druhé, další následovaly krátce před druhou hodinou.

"Zatím nás nikdo nekontaktoval, jako by se nic nestalo," uvedl pro server EuroZprávy.cz velitel hasičské stanice Kraslice Petr Hamouz.

Mírná zemětřesení nejsou na západě Čech úplně výjimečná. Silnější se ale opakují po několika letech. Jedno z největších postihlo region na přelomu let 1985 a 1986. Nejsilnější otřes z 21. prosince 1985 dosáhl na desetibodové Richterově škále hodnoty 4,6.

Na konci května 2014 seismologové zaznamenali v západních Čechách otřes o síle 4,5 stupně Richterovy škály. Ačkoli epicentrum zemětřesení bylo v okolí Nového Kostela na Chebsku, škody se projevily hlavně v Kraslicích a okolí.

Pro západní Čechy jsou typické takzvané zemětřesné roje, kdy nastávají až tisíce slabších otřesů během několika dní až měsíců. Většina otřesů se odehrává ve zlomové oblasti poblíž Nového Kostela dlouhé asi deset kilometrů a v hloubkách mezi šesti a jedenácti kilometry, uvádí web Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

"Ta oblast je známá takovýmito sériemi zemětřesení, které se opakují zhruba každých pět let. Bohužel je však žádná dostupná metodika neumožňuje odhadnout. Dnešní zemětřesení nepatří k těm nejsilnějším v oblasti, ale už lze pocítit," řekl pro EuroZprávy.cz Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd. "Lidé v oblasti pro nás už teď vyplňují makroseismické dotazníky, což je způsob, kterým zkoumáme vliv takových jevů na zemský povrch a obyvatele," dodal.

"Ty nejsilnější otřesy v oblasti měly sílu 4.5 stupně Richterovy škály, to bylo v roce 2014. Je důležité vědět, že škála stoupá logaritmicky. Rozdíl jednoho stupně tedy znamená mnohanásobný rozdíl," vysvětlil Špičák.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama