Mladíkovi obžalovanému z vraždy policisty hrozí až 20 let

České Budějovice - Mladík, který loni na Českobudějovicku napadl dva policisty, z nichž jeden zemřel, by měl podle žalobce dostat trest za vraždu v horní hranici sazby. Ta je 12 až 20 let. Rozsudek padne 12. července.

Ilustrační fotografie

Žalobce Petr Dušek dnes v závěrečné řeči při jednání Krajského soudu v Českých Budějovicíc také navrhl, aby soud přiznal poškozeným nárok na odškodnění téměř půl milionu Kč. Uhradit by ho měl obžalovaný, tedy osmnáctiletý Lukáš Hajný.

"Naprosto bezdůvodně způsobil smrt jednoho policisty, druhého se pokusil zavraždit a způsobil mu těžká zranění. Navrhuji uložit důrazný nepodmíněný trest vyměřený při horní hranici sazby, aby byl zařazen do věznice se zvýšenou ostrahou. Výjimečný trest nenavrhuji proto, že se činu dopustil v mladistvém věku. Je nutné uložit mu ochranné léčení," řekl Dušek.

K co nejvyššímu trestu se dnes v závěrečné řeči přiklonil i otec zabitého policisty. Obhájce Hajného Miroslav Kříženecký navrhl trest tři až deset let podle paragrafu 360 trestního zákoníku. Připomněl, že Hajný začal již ve 13 letech s čichačstvím, užíval marihuanu, lysohlávky, LSD a hlavně pervitin.

Mladík loni 18. prosince ve Velicích, části obce Dříteň na Českobudějovicku, napadl podle obžaloby dřevěnou tyčí a nožem dva policisty, jeden z nich na následky zranění zemřel. Hajný vypověděl, že v den vraždy dva nebo tři dny nespal a měl halucinace. Byl pod vlivem pervitinu. Dnes se omluvil.

Znalkyně Lenka Fiedlerová uvedla, že Hajný není duševně nemocný a jeho rozpoznávací schopnosti jsou snížené zcela nepodstatně. V tom se rozchází se znalcem obhajoby Petrem Krekulem. Hajnému navrhla protitoxikomanickou léčbu, ale nevidí smysl v psychiatrické léčbě, protože porucha osobnosti se dá podle ní léčit jen z vlastní motivace dotyčného.

"Emoční nestabilita není závažná duševní porucha. Retardovaný ani psychotický není, utratil za drogy skoro 150.000 korun a byl si toho vědom. Velice dobře zná i odvykací projevy na drogách, zná akutní intoxikaci, dokázal ji popsat. Ovládací schopnosti měl v předmětné době snížené měrou podstatnou. Jediným možným řešením situace je protitoxikologické léčení," řekla Fiedlerová.

Soud dnes odmítl námitku obhajoby z podjatosti, Kříženecký podá stížnost. Námitku vznesl advokát proto, že matka obžalovaného, která využila práva nevypovídat, nesmí až do vyhlášení rozsudku do soudní síně kvůli nevhodnému chování. "Nerespektovala jednání soudu. Byla poučena, jak se má v soudní síni chovat, a chovala se tady, jak se chovala, všichni jsme to viděli, křičela na nás, proto byla vyloučena z projednávání," řekla soudkyně. 

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Související:

Právě se děje