Speleologové po 10 měsících vytáhli z Hranické propasti uvízlého robota

Hranice - Po deseti měsících se dnes podařilo speleologům za pomoci policejního robota a následně potápěčů vytáhnout z hlubin Hranické propasti průzkumný automat, který se zasloužil o zaznamenání světového rekordu při měření hloubky této propasti. 

Hranická propast
doporučujeme

 Dálkově řízený robot zůstal zaklíněný v propasti od loňského výzkumu česko-polské expedice, která v září spustila robota až do rekordní hloubky 404 metrů. Sonda s pomocí robota ale nedosáhla dna, zastavil ji konec vodicího kabelu.

„Vizuálně vypadá jako nepoškozený. Majitel a konstruktér robota v jedné osobě ale musí provést zkoušku elektroniky, což bude minimálně týden trvat," uvedl předseda České speleologické společnosti z Hranického krasu Michal Guba.

Policejní robot je vybaven mechanickou rukou, která uvízlý automat v pondělí zachytila v hloubce zhruba 200 metrů. Situace se však zdramatizovala, když se oba přístroje zasekly v 70 metrech, takže do studené vody propasti se dnes museli ponořit potápěči, aby je uvolnili.

Speleologové se po vytažení robota z propasti, jeho revizi a některých úpravách znovu chystají zařízení spustit do hloubky a pokračovat v jejím mapování.

Česko-polská expedice zapsala Hranickou propast na seznam jako nejhlubší zatopenou jeskyni na světě loni 27. září. Dosavadní rekord držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama