Za vraždu policisty dostal mladík 18 let. Drakonický trest je nesmysl, čílí se obhájce

České Budějovice - Lukáš Hajný (18) dostal dnes u Krajského soudu v Českých Budějovicích trest 18 let vězení za vraždu policisty. Musí také podstoupit ústavní léčbu a zaplatit 1,75 milionu korun. Verdikt není pravomocný.

soudy

Hajný loni 18. prosince ve Velicích, části obce Dříteň na Českobudějovicku, napadl podle obžaloby dřevěnou tyčí a nožem dva policisty, jeden z nich na následky zranění zemřel. Hajný vypověděl, že byl v den vraždy pod vlivem drog a myslel si, že jde o teroristy.

Žalobce pro něj výjimečný trest nenavrhl jen proto, že se činu dopustil ještě jako mladistvý. Naopak obhájce navrhoval trest pro lidi nepříčetné po použití návykové látky. Žalobce Petr Dušek počká, až mu přijde písemné vyhotovení rozsudku, pak se rozhodne, zda napadne výrok o trestu.

"Z důkazů jednoznačně vyplynulo, že naprosto bezdůvodně proti nim zaútočil kuchyňským nožem, oba pobodal, v důsledku čehož jeden z policistů svým zraněním podlehl. U čepele nože dlouhé 160 milimetrů si musel být vědom, že může způsobit smrt. Nelze přehlédnout, že naprosto bezdůvodně zavraždil jednoho člověka a druhého se pokusil zavraždit, ta závažnost a škodlivost toho jednání je velká," řekl při závěrečných řečech státní zástupce Petr Dušek.

Hajný se hájil tím, že nepoznal, že jde o policii. Podle soudkyně Olgy Smrčkové to muselo být zřejmé, protože měli uniformy a Hajného vyzvali, aby zanechal protiprávního jednání. "Soud vzal v úvahu, že obžalovaný zasáhl oblast břišní a hrudní, kde se nachází životně důležité orgány, musel být srozuměn s tím, že může způsobit smrt," řekla Smrčková.

Druhý z policistů bude mít podle ní doživotní následky. Smrčková navrhla Hajnému ochranné protitoxikomanické léčení ústavní formou, protože se činu dopustil pod vlivem pervitinu.

Obhájce Miroslav Kříženecký se odvolá k Vrchnímu soudu v Praze. Hajný podle něj považuje výrok o vině za nezákonný. "Já jsem v životě dvakrát navrhoval trest smrti, ale takhle drakonické tresty v takovém případě u tak mladého člověka, to je naprostý nesmysl," řekl ČTK Kříženecký.

Poškozeným musí Hajný podle rozsudku zaplatit 1,3 milion odškodné, Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra 416.909 Kč, Krajskému ředitelství Policie ČR necelé 3000 korun. Zákrok policistů podle soudkyně přezkoumala inspekce a odpovídal situaci na místě a dostupným informacím.

"Neměli informace, že by byl ozbrojen něčím jiným než násadou od koštěte," řekla soudkyně s tím, že znalci vyloučili u Hajného toxickou psychózu. Výjimečný trest nenavrhla, protože podle znalců není vyloučena Hajného resocializace.

V Kyjově znovu evakuovali lidi kvůli nebezpečným chemikáliím

24.06.2021 09:30 Policie v Kyjově na Hodonínsku dnes znovu evakuovala lidi z přilehlého okolí dvou objektů na…

Majitelka obchodu kvůli dezinformacím zakázala vstup očkovaným. Hrozí ji…

24.06.2021 09:00 Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u…

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

Související:

Právě se děje