Tři obvinění v kauze úniku informací jsou z vazby venku

Brno - Tři obvinění v kauze úniku informací z policejních databází jsou z vazby venku. Příkaz k jejich propuštění dal státní záastupce. Ve vazbě zůstává dalších pět lidí. ČTK to dnes řekl dozorující státní zástupce Petr Šereda. V kauze bylo obviněno 18 lidí. Soud v Brně už také dříve rozhodl o stížnostech sedmi obviněných na vazbu, rozhodnutí ale ještě nejsou doručena.

Soudy, ilustrační fotografie

"Důvodem propuštění dotyčných z vazby je to, že byly provedeny výslechy svědků, u kterých hrozilo nebezpečí z možného ovlivnění jejich výpovědi ve vztahu k těm osobám," uvedl žalobce. Lze tedy očekávat propuštění dalších obviněných, a to podle uskutečněných výslechů. "Předpokládáme, že nebude využita celá tříměsíční, zákonem daná lhůta pro takzvanou koluzní vazbu pro žádného z obviněných," uvedl Šereda.

Osm obviněných skončilo rozhodnutím brněnského městského soudu ve vazbě ve druhé polovině května. Sedm z nich následně podalo stížnost proti tomuto rozhodnutí, řešil je brněnský krajský soud. Podle jeho mluvčí Evy Sigmundové o stížnostech rozhodl na neveřejném zasedání 22. června a spis odeslal zpět na městský soud. Ten rozhodnutí doručuje stranám, výsledek tedy ještě není známý. Teoreticky se ale mohlo stát, že dotyční podali stížnost, kterou soud zamítl, ale mezitím se uskutečnil výslech svědků a propustil je státní zástupce.

Vyšetřování vede Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou, týká se bývalých elitních policistů a podnikatelů.

Do vazby zamířili bývalý policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský, bývalí policisté Jakub Sloup, Alexandr Jedlička, Jakub Patloka, advokátní koncipient Václav Kvíčala a podnikatelé Radek Moric a Samán Talabání. Kdo je osmým člověkem, není zřejmé.

Mezi stíhanými v kauze je také Radim Jüttner, šéf skupiny Kajot (nyní Net and games) či někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslav Palán. Stíhání majoritního vlastníka investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka vyvolalo reakce i na politické scéně. Rusňák byl členem a sponzorem ANO a je také zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně exministra financí Andreje Babiše (ANO). Jeho manželka Petra Rusňáková kvůli kauze odstoupila z kandidátní listiny jihomoravského ANO pro podzimní sněmovní volby. Rusňák členství v hnutí ukončil.

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Související:

Právě se děje