V babyboxu v Plzni se ocitli během 3 hodin dva novorození chlapci

Plzeň - Do babyboxu plzeňské polikliniky v centru města dnes někdo během tří hodin vložil dva chlapce. Stav jednoho z nich je kritický, případem se zabývá policie. Vyplývá to z informací policie, nemocnice a zakladatele sítě babyboxů Ludvíka Hesse.

BabyBox

První dítě bylo do specializované schránky vloženo v 06:00, druhé o tři hodiny později, uvedl Hess. Podle ošetřujících lékařů nejsou příbuzní; původně si hlavní sestra myslela, že jde o dvojčata. Fakultní nemocnice v Plzni uvedla, že jeden novorozenec je ve stabilizovaném stavu a druhý v kritickém stavu. "Pečují o něj lékaři z neonatologického oddělení," uvedl administrátor Miloš Novák.

Podle krajské policejní mluvčí Martiny Korandové jsou kriminalisté ve spojení s fakultní nemocnicí. "Čekáme na výsledky lékařské zprávy. Kolegové kriminalisté nyní prověřují všechny okolnosti případu a zahájili úkony trestního řízení," uvedla.

První novorozenec byl zabalený jen v županu, druhý do zbytků šedého svetru, jinak nahý. "Prvního dnešního chlapečka jsem pojmenoval Pavel podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Pavla Hrdličky," uvedl Hess. Tomu ředitel údajně slíbil zřízení babyboxu na stanovišti záchranky v Tachově, v jednom z posledních okresních měst bez babyboxu. Druhého pojmenovala hlavní sestra Luděk po manažerovi polikliniky Luďkovi Reiserovi, uvedl Hess. Luděk je pátým dítětem z plzeňského babyboxu, letos desátým v zemi. Podle statistik jde o 156. miminko vložené v Česku do babyboxu.

Babybox byl v Plzni zprovozněn v březnu 2011. Jediné zdravotnické zařízení ve městě, které ho bylo ochotné instalovat, byla poliklinika na Denisově nábřeží. Poliklinika nemá lůžkovou část, ale díky pohotovostem je v budově nepřetržitý provoz. Pro odložené dítě přijede záchranná služba.

V Česku byl prvně instalován babybox v pražském Hloubětíně v červnu 2005. Je to v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Po celém Česku už je jich 70. Mají ale i své kritiky. Tvrdí, že babyboxy odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Mezi nejhlasitější odpůrce babyboxů v Plzni patří primář neonatologického oddělní plzeňské fakultní nemocnice Jiří Dort.

V Kyjově znovu evakuovali lidi kvůli nebezpečným chemikáliím

24.06.2021 09:30 Policie v Kyjově na Hodonínsku dnes znovu evakuovala lidi z přilehlého okolí dvou objektů na…

Majitelka obchodu kvůli dezinformacím zakázala vstup očkovaným. Hrozí ji…

24.06.2021 09:00 Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u…

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

Související:

Právě se děje