Zdravotní stav Češky zraněné v Hurghadě posoudí čeští lékaři

Praha/Káhira - Do Káhiry dnes přiletí tým českých lékařů, kteří posoudí, kdy bude možné přepravit Češku (36) zraněnou při útoku na turisty v Hurghadě do České republiky. MZV ČR doporučuje občanům cestujícím do rudomořských letovisek, aby v případě, kdy opouští hotelový rezort, nevyužívali k rekreaci veřejné, nebo běžné veřejnosti přístupné pláže.

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

Na cestu je připraven Airbus A319 ve verzi Medevac, tedy vojenský speciál pro převoz zraněných "Další informace k tomuto případu budou k dispozici pravděpodobně dnes v odpoledních hodinách, kdy do Káhiry přiletí český lékařský tým, aby na místě posoudil, kdy bude možné českou občanku převézt zpět do ČR," uvedlo dnes k případu zraněné české turistky ministerstvo zahraničí.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že zdravotní stav Češky se v uplynulých dvou dnech zhoršil. Lékaři, kteří jsou na cestě do Egypta, podle něj teprve na místě rozhodnou o dalším postupu. "Mají za úkol se seznámit se současným stavem Češky, která leží zraněná v káhirské nemocnici. Mají posoudit situaci a především také rozhodnout o převozu," sdělil Zaorálek.

Lékaři podle něj momentálně nemají dostatek informací, aby odhadli, zda převoz bude možný a kdy. "Nejsme schopni to plánovat odsud. To je něco, co mohou lékaři učinit pouze na místě," řekl.

Češka byla zraněna 14. července v Hurghadě, kde mladý Egypťan zaútočil nožem na turisty na pláži. Dvě německé turistky zabil a další turistky zranil, mezi nimi ženu z Česka, kterou zasáhl do nohy a do zad.

MZV ČR, mimo výletů organizovaných turistickými kancelářemi, nedoporučuje jakékoliv individuální cestování po Sinajském poloostrově nebo po egyptském vnitrozemí. MZV také výslovně varuje před jakýmikoliv cestami do severní části Sinajského poloostrova (oblast mezi městy Rafáh, Al-Aríš, Šajch Zuvajd) a k západní hranici s Libyí.

V reakci na sebevražedné útoky namířené proti Koptům je v Egyptě od 9. dubna 2017 vyhlášen výjimečný stav. Nařízení o vyhlášení výjimečného stavu dosud nemělo jakýkoliv přímý vliv na fungování egyptských turistických letovisek u Rudého moře. Občanům ČR pobývajícím v Egyptě v rámci organizované turistiky doporučujeme řídit se pokyny cestovních kanceláří a jejich delegátů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama