Epidemie spalniček v Moravskoslezském kraji zřejmě skončila

Ostrava - Epidemie spalniček v Moravskoslezském kraji je patrně u konce. Od 12. června v regionu nepřibývají nové případy. Pokud to tak zůstane do pátku, budou hygienici ohnisko nákazy považovat za vyhaslé.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Poslední případ máme 12. června, ale musíme počítat s tím, že ten člověk, který onemocněl, je ještě čtyři dny od onemocnění infekční, takže to bereme tak, že onemocnění mohl ještě šířit," uvedla Irena Martinková z krajské hygienické stanice.

Teprve po čtyřech dnech od posledního případu tak hygienici počítají dalších 42 dnů, což je dvojnásobná inkubační doba od posledního případu onemocnění. Až po uplynutí této doby lze ohnisko nákazy považovat za vyhaslé.

Nejvíce nakažených spalničkami bylo v okrese Ostrava, kde onemocnělo 106 lidí, jediným okresem v kraji, kde nákaza zaznamenána nebyla, bylo Bruntálsko. Nejvíce nemocných, 61, bylo ve věkové kategorii nad třicet let a dále pak mězi dětmi do čtyř let.

Spalničky jsou vysoce infekční nemoc, která se šíří kapénkami. Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech na sliznici tváří se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den je patrná sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Onemocnění může zkomplikovat zápal plic, zánět středního ucha, vedlejších dutin nosních nebo zánět mozku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama