Muž vraždil matku a postiženého bratra, žalobce pro něj žádá 20 let vězení

Brno – Krajský soud v Brně se zabývá případem šestadvacetiletého muže, který se zpovídá z loňské vraždy matky a postiženého bratra. Státní zástupce Jiří Morava mu dnes navrhl 20 let vězení. Obhajoba navrhuje trest o čtyři roky nižší.

soudy

Morava argumentuje tím, že byl čin obzvlášť surový, trýznivý a ze zištných důvodů, zároveň ale přihlédl k přiznání, dosavadní bezúhonnosti a možné resocializaci obžalovaného. Proto nenavrhl výjimečný trest, který by se pohyboval v rozmezí 20 až 30 let. Doživotí podle něj nepřicházelo v úvahu.

Vražda se stala loni v říjnu v Jihlavě. Muž zasadil matce 26 ran nožem a potom jí podřízl hrdlo, poté podřezal i bratra. V bytě otevřel zásuvky a skříně, vzal 100.000 korun, chtěl svůj čin zamaskovat jako loupežné přepadení. Státní zástupce upozornil, že byl čin naplánovaný, provedený na více lidech a surovým způsobem.

Bratra podle něj obžalovaný zavraždil, aby se o něj nemusel starat a aby byl jediným dědicem majetku po matce, který měl hodnotu přes pět milionů korun. Za polehčující okolnost pak naopak považuje přiznání a spolupráci s policií i dosavadní bezúhonnost pachatele a posudek bezproblémové resocializace.

Mladík působil ve folklorním souboru. Právě jeho členové poslali na soud vyjádření, ve kterém ho chválili a vylíčili jako člověka, který byl empatický a každému pomohl, zvýšil úroveň souboru. K činu uvedli, že je pro ně nepochopitelný.

Obhájce uvedl, že navrhuje 16, maximálně 17 let kvůli polehčujícím okolnostem. Kromě přiznání, spolupráce s policií a bezúhonnosti poukázal na mladý věk obžalovaného i možnost jeho pozdějšího začlenění zpět do společnosti. Obžalovaný v závěrečné řeči odmítl, že by čin spáchal kvůli majetkovému motivu, že by bratra zabil jako nepohodlného svědka nebo proto, aby se o něj nemusel starat. Řekl, že je mu to líto, že by skutek vrátil a že je připravený přijmout trest. Uvedl však, že by rád přijal takový trest, aby se mohl po jeho absolvování vrátit zpět do života. Omluvil se otci i přátelům.

Muži hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Morava uvedl, že pokud pomine výjimečný trest, z trestní hranice navrhuje horní hranici 20 let. Vraždy označil za úkladné a zákeřné, zavrženíhodná byla podle něj především vražda postiženého bratra. Obžalovaný řekl, že se matky bál kvůli jejímu chování k němu i k bratrovi, že byla přísná, nechtěla se o bratra starat a mluvila o sebevraždě.

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Související:

Právě se děje