Co se stalo s Češkou v Egyptě? Ministerstvo zahraničí: Nikdo nepochybil

Praha - Jak je možné, že se stav Češky po týdnu tak rapidně zhoršil? Jak už bylo řečeno, ministerstvo zahraničí je přesvědčeno, že egyptští lékaři nijak nepochybili. Reportéři TV Prima se tak pokusili zjistit, zda nemohl udělat chybu někdo jiný.

Češka pobodaná v Egyptě (14.7.2017 Hurgháda)
doporučujeme

14. července, krátce po útoku v Hurghádě se dozvídáme, že mezi napadenými je i Češka. První zprávy jsou pozitivní, není v ohrožení života, má jen bodnou ránu na noze a zádech. Tak informuje egyptská strana. 

Tel. Ambasáda: Po prvním vyšetření lékař řekl, že má sice několik bodných ran, ale že by neměly být vážné a že by snad mohla být relativně brzy propuštěna. 

Druhý den se Češka dává dohromady, cítí se lépe. Dostává léky na zředění krve, kolem ran se jí tvoří krevní sraženiny, právě proto musí zůstat v nemocnici. Celý týden pak nepřichází žádné zprávy, vše vypadá v pořádku. Matka šestatřicetileté Lenky se dokonce vrací zpět s tím, že dcera ji bude brzy následovat. V pondělí ale ministerstvo zahraničí oznamuje, že stav Češky se rapidně zhoršil a tak vysílá do Egypta české lékaře. Téměř 10 dní po útoku. 

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničních věcí: Pracovník pojišťovny byl ten, co se na nás hypoteticky mohl obrátit a říci, že je třeba něco dělat, že pojišťovna má pocit, že něco nehraje, nebo že ta léčba není dostatečná. Od něho jsme žádnou takovou zprávu neměli a tu zprávu jsme měli pouze od konzulárního pracovníka. 

Jenže jak zjišťujeme, pracovník pojišťovny, v tomto případě pojišťovny AXA, na místě vůbec nebyl.

Tel. AXA: V návaznosti na zdravotní stav pacienta hospitalizovaného v zahraničí vysíláme přímo na místo českého lékaře, který dle potřeby koordinuje lékařskou péči. Teď jsem se vyjádřil pouze obecně, ne k tomu konkrétnímu případu.

Tel. Ambasáda: Já se domnívám, že člověk z pojišťovny nebyl na místě.

I pokud by ale pojišťovna prosila o zásah českou stranu a český tým tak dorazil na místo dřív, podle zákonů by stejně nemohli naši lékaři na místě nic dělat.

Štěpánka Čechová, mluvčí Ministerstva zdravotnictví: Naši lékaři a jejich úloha na místě byla vysloveně pozorovatelská.

Navíc, podle vedoucího lékaře z ČR, egyptští doktoři udělali vše, co mohli. Nikdo z nich prý nepochybil. Alespoň podle zdravotnické dokumentace, kterou měl český tým k ruce. Nela Friebová a Kristýna Vedralová Prima FTV.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama