Temelín v noci nastartoval reaktor druhého bloku, následovat budou testy

Temelín – V noci na dnešek byl v jaderné elektrárně Temelín nastartován reaktor druhého bloku. Následovat budou fyzikální a energetické testy. Temelínská elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby.

Jaderná elektrárna Temelín
doporučujeme

ČEZ chce výrobu elektřiny z druhého bloku chce obnovit během příštího týdne, uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták. Druhý blok je kvůli výměně paliva podle plánu odstaven od 19. května.

Fyzikální testy například ověří, jestli je správně zavezeno palivo. Pak začnou energetici zvyšovat výkon reaktoru. Až bude na 30 procentech, spustí personál dvacetihodinové energetické testy. „Jsou tři, fyzici během nich sledují intenzitu štěpné reakce a kalibruje se měření výkonu reaktoru," řekl Sviták.

Zároveň se vyvažuje turbína: roztočí se na provozní otáčky, což je 50 otáček za vteřinu, přitom se sleduje, jak turbína reaguje.

„Startem reaktoru končí jeden z důležitých milníků odstávky. Stále nás ale čekají testy sekundárního okruhu, od kterých se bude odvíjet připojení bloku k přenosové soustavě," řekl ředitel divize Jaderná energetika Bohdan Zronek. Připojení by mělo nastat, až bude reaktor na 50 procentech výkonu.

První blok jaderné elektrárny je ve standardním režimu. Od začátku roku vyrobil Temelín 9,06 terawatthodiny (TWh) elektřiny. To odpovídá přibližně 15 procentům celkové spotřeby elektřiny ČR v minulém roce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama