Centra pro bezdomovce praskají ve švech, v Praze nikdo nechce

Praha – Praha se potýká s velkým problémem. Má nedostatek denních center pro lidi bez přístřeší. Nové má vzniknout na lodi, protože žádná městská část nechce podobné zařízení na svém území. 

Bezdomovec, ilustrační fotografie

V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel městského Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Tomáš Ján. CSSP podle něj výhledově plánuje otevřít denní centrum ve svém zařízení v Michli, ideální by však bylo mít jedno v každé větší městské části. Centra poskytují bezdomovcům stravu, oblečení a poradenské služby.

V Praze jich je v současnosti šest a provozují je neziskové organizace. Největší u křižovatky U Bulhara zřizuje Naděje. Místo je přetížené a stovky bezdomovců k centru denně musí dojíždět, leckdy přes celou Prahu. "Snažíme se alespoň částečně ulehčit lokalitě U Bulhara otevíráním nových výdejen stravy. Jednu jsme otevřeli na lodi Hermes a připravujeme ve spolupráci s neziskovými organizacemi další asi čtyři," uvedl Ján s tím, že plánují i mobilní výdejnu.

Řešením by podle ředitele bylo výrazné rozšíření sítě denních center. Uvádí, že kdyby na každé městské části bylo menší denní centrum, tak by tam lidi bez přístřeší došli, vykoupali se, najedli a vlastně by pak nikdo na ulici ani nepoznal, že tohle je bezdomovec. Městské části však podobná zařízení na svém území odmítají.

„Proto se nové denní centrum bude vytvářet na lodi, zkrátka proto, že nikde jinde ho nechtějí," dodal Ján. Nové centrum má vzniknout vedle stávající noclehárny Hermes pod Štefánikovým mostem. Další centrum chce organizace výhledově otevřít u své noclehárny v Michli, nejprve se však v objektu musí vyřešit majetkové otázky a také kanalizace a voda.

Bezdomovcům CSSP také nabízí program s názvem Z ulice do bytu, který má za cíl je v několika krocích navrátit do běžného života. „První stupeň jsou terénní programy, kde se snažíme lidi vyhledat v terénu a poskytnout jim přímo na místě poradenství, jídlo, ošacení či zdravotní péči. Při té příležitosti je přesvědčit, aby využili naše noclehárny, což je druhý krok," vysvětlil Ján.

Když člověk projeví zájem na další spolupráci, snaží se mu centrum zprostředkovat zaměstnání a zajistit mu ubytování v azylovém domě, kde může být tři měsíce až rok a pokud pracuje a obnoví si sociální návyky, může mu centrum na jeden až tři roky přidělit městský sociální byt, kterých má CSSP k dispozici 28. Podobným úspěchem zatím podle ředitele skončily v Praze desítky případů.

Bezdomovců je v Praze zhruba 4500, větší část z nich však alespoň střídavě bydlí například v azylových domech nebo komerčních ubytovnách. „Těch zjevných, kteří žijí přímo na ulici, je asi 1500," dodal Ján.

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje