Povodí Moravy na 35 místech z 200 zaznamenalo dosažení hranice sucha

Brno – Počasí dělá vrásky vodohospodářům. Státní podnik Povodí Moravy eviduje na 35 z 200 měřicích míst dosažení hranice sucha.

Řeka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nejpostiženější je povodí Bečvy, kde hranice sucha dosáhla desítka stanic, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Stavy sucha hlásí ale také přítoky řeky Dyje nad vodním dílem Vranov, řeky Třebůvka, Litava, Brtnice, Rokytná, Trkmanka nebo Kyjovka.

„Nízký stav průtoků nadlepšují nádrže, které jsou v současné době naplněné v rozmezí 60 až 97 procent," uvedl mluvčí. Za poslední týden vypustily nádrže do řek o dva miliony krychlových metrů více vody, než do nich přiteklo. Nejvíce takto „dotovanými" řekami jsou Dyje, Jihlava, Svratka a Svitava.

Minulý týden sice prošly přes české území bouřky, ani ty ale podle mluvčího výraznější vzestupy hladin na tocích nezpůsobily. Průtoky jsou v porovnání s dlouhodobými srpnovými průměry na desítkách míst podprůměrné a dosahují jen čtyř až 60 procent normálu.

Právě kvůli stávajícímu suchému období a nepříznivé hydrologické situaci Povodí doporučilo úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, popřípadě upravit povolené nakládání s vodami a zárove%n provádět častější kontrolu dodržování manipulačních řádů rybníků a odběrů povrchových vod.

Byla také vydána opatření obecné povahy zakazující nakládání s povrchovými vodami ze všech vodních toků a vodních nádrží na území Přerova a Valašského Meziříčí. Rožnov pod Radhoštěm nařídil obdobné omezení pro celý správní obvod a i nadále platí dříve přijatá opatření v obcích Víska na Blanensku, Moravský Krumlov a Třebíč.

Témata: Sucho | Voda | řeky | morava | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jízdenková kauza: Rittig nepronese závěrečnou řeč, obhájce žádá jeho…

25.11.2020 12:46 Právník lobbisty Iva Rittiga dnes u soudu odmítl, že by měl jeho klient cokoliv společného s…

Kvůli konfliktu mezi partnery zemřelo dítě. Otec je souzen za vraždu,…

25.11.2020 11:10 Aktualizováno Krajský soud v Brně se dnes začal zabývat případem úmrtí měsíčního dítěte, které zemřelo po…

Veterináři varují před krevetami ze Sapy, mohou obsahovat nebezpečnou…

25.11.2020 10:28 Veterináři varují před nebezpečnou bakterií, kterou mohou obsahovat zmražené krevety prodávané v…

Na Česko útočí ruské dezinformace, špuntovkama bojujeme proti laserovým…

25.11.2020 08:59 ROZHOVOR - Česká republika je v současné době pod útokem ruského státu, který pomocí dezinformací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama