Krutý osud moravských Romů: Lidé si připomněli holokaust v Hodoníně u Kunštátu

Blansko - Kolem 200 lidí, mezi nimi také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), se dnes u Památníku Hodonín u Kunštátu na Blanensku sešlo, aby uctili památku obětí romského holokaustu.

Přidejte svůj názor 72 komentářů

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)
doporučujeme

Letos v srpnu je to 74 let, co z tehdejšího tábora byly odvezeny romské rodiny do Osvětimi.Sobotka řekl, že každý pomník obětem holokaustu je pomníkem proti nenávisti. "Jejich smrt byla součástí plánu a pokusem o řízené vyvraždění, kdy měly být vyhlazeny celé národy a etnické skupiny. Každý pomník, který obětem holokaustu postavíme, je pomníkem proti nacismu, nenávisti a nesnášenlivosti," uvedl předseda vlády.

Historik muzea Dušan Slačka připomněl dějiny tábora, zkušenosti lidí, kteří jím prošli, ale i fakt, že se nedaleko objektů nachází v lese hřbitov nazvaný Žalkov, kam se odklízeli mrtví.

Tábor měl za druhé světové války kapacitu 300 lidí, přesto se v něm tísnilo ve špatných hygienických podmínkách asi 1200 osob. Proto v místě vypukla epidemie tyfu. V noci na 22. srpna 1943 se uskutečnil velký transport 749 Romů do nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Podle Slačky bylo asi 6500 českých a moravských Romů, z nichž 90 procent nacistickou genocidu nepřežilo.

V místě bývalého tábora vznikl bezmála za 100 milionů korun památník. Stavební práce trvaly zhruba pět let. Osudy Romů bude připomínat expozice, která nyní vzniká. Památník by měl být přístupný příští rok.

Loading...
Vstupte do diskuze (72)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cisterciáci z Vyššího Brodu musí vrátit restituovaný les, nařídil soud

25.06.2019 08:17 Cisterciáci z Vyššího Brodu musí vrátit 2000 hektarů lesa získaných v restituci, rozhodl Vrchní…

Pět nosorožců z dvorské zoo už je ve Rwandě, do rohů dostanou vysílačky

24.06.2019 17:32 Aktualizováno Pět vzácných nosorožců černých ze ZOO Dvůr Králové nad Labem dnes po 14:00 v pořádku dorazilo do…

V Českých Budějovicích narazil trolejbus do sloupu. Osm zraněných, nejhůř…

24.06.2019 15:45 Aktualizováno Při ranní dopravní nehodě trolejbusu v Českých Budějovicích bylo zraněno osm lidí. Řidičku…

Vysílání z demonstrace na Letné sledovaly statisíce lidí, kamera byla i v…

24.06.2019 15:37 Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama