Tragická smrt herce Třísky: Sebevražda, či nešťastná náhoda. Policie hledá svědky

Praha - Tragický pád herce Jana Třísky z Karlova mostu byl podle prvních zjištění policie pravděpodobně nešťastnou náhodou. Svědci sobotní události se mají přihlásit na tísňovou linku. Možnost, že by Tříska chtěl spáchat sebevraždu, odmítl herec Jiří Mádl.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Tříska, Jan

"Informace zjištěné v rámci prošetřování vypovídají o tom, že se v dané situaci jednalo s největší pravděpodobností spíše o nešťastnou náhodu než o cílené jednání osmdesátiletého muže," uvedl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Prověřování pádu dále pokračuje. "Policisté prošetřující tento případ prosí každého, kdo byl v inkriminovanou dobu kolem 16:00 v sobotu na Karlově mostě nebo v jeho blízkosti, třeba i jako pasažér nějaké výletní lodi, pořizoval si jakékoliv video nebo fotomateriály, nebo byl přímo svědkem té události, ať se přihlásí prostřednictvím linky 158," doplnil mluvčí.

Herce podle serveru Blesk.cz vytáhli z řeky dva polští turisté, kteří pracují jako důlní záchranáři v jihopolském Rybniku a v sobotu si dopřáli výletní plavbu po Vltavě. Když chtěli skočit do vody, posádka lodi je prý chtěla zadržet, že je to příliš nebezpečné. Nakonec se obrátili na kapitána. Ten podle nich mlčel, což si vyložili jako souhlas, a tak skočili. Muže pak na palubě asi 15 minut resuscitovali. "Jeden z nás mu dával masáž srdce, druhý umělé dýchání. Pak mu naskočilo srdce, obrátili jsme ho na bok, aby se mu lépe dýchalo," řekli deníku Blesk.

Tříska byl po pádu do Vltavy ve vážném stavu, v noci na dnešek zemřel v pražské Ústřední vojenské nemocnici. V sobotu první informace hasičů o neštěstí na Karlově mostě uváděly, že muž do řeky skočil. Policie to ale v neděli nepotvrdila a uvedla, že událost vyšetřuje.

"Honza Tříska byl v perfektní kondici a těšil se na velikánskou roli. Poslední měsíce nežil ničím jiným. Představa, že by přiletěl z Kalifornie, absolvoval kostýmní zkoušky a šel ukončit život, je naprosto hloupá," napsal Mádl na facebooku. Třískovi se podle něj vymstil jeho rituál návštěvy Karlova mostu, který dělal před natáčením každého nového filmu.

Oblíbený umělec měl blízko k disentu, po jeho emigraci se ho komunistický režim snažil vymazat z povědomí lidí a filmy s ním se neuváděly. Ve Spojených státech natočil 44 filmů, z nich dva s Milošem Formanem - Ragtime a Lid versus Larry Flynt. Po roce 1989 se vrátil do českého povědomí triumfálními výkony v roli krále Leara na jevišti či jako učitel Igor Hnízdo ve filmu Obecná škola.

Jako na velkého shakespearovského herce dnes na Třísku vzpomínal odborník na tohoto dramatika Martin Hilský. "Opsal veliký herecký oblouk od Romea ke králi Learovi. Já jsem viděl obojí a před obojím smekám," řekl dnes Hilský ČTK.

Jan Tříska měl dnes začít točit nový film s Jiřím Mádlem. V sobotu však spadl do řeky, prvotní informace policie mluvily o skoku muže z mostu. Podle režiséra připravovaného snímku Jiřího Mádla měl Tříska před každým natáčením rituál, kdy chodil na staletý kamenný most opředený legendami čerpat sílu. Podle Mádla byl Tříska v perfektní kondici a měl za sebou již kostýmní zkoušku.

Karlův most má velmi vysokou vzdálenost mostovky, tedy cesty, po níž se chodí, k hladině. Podle veřejně dostupných zdrojů činí 13 metrů, pád do vody tedy je nebezpečný. Na webu se objevila informace svědků sobotní události, podle nichž postarší muž seděl na mostě a díval se dolů. Třísku po několika minutách vytáhli z vody cestující z okolojedoucí lodi.

Herečka a diplomatka Magda Vášáryová řekla, že herec byl podle ní vzhledem ke svému věku v dobré kondici. "Je mi to líto, protože pokud vím, tak Honza neplánoval, že někdy umře. Držel diety, cvičil a myslím si, že i ve svých 80 letech byl velice připraven fyzicky i mentálně, byl schopen naučit se dlouhé texty," řekla ČTK herečka, která s Třískou v roce 1970 vytvořila kreaci ve Weiglově snímku Radúz a Mahulena.

Skvělým a talentovaným hercem a také výjimečným a statečným člověkem byl Tříska i pro české politiky. České kultuře bude chybět, napsal na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Americké velvyslanectví v Praze uvedlo, že zemřela česko-americká filmová a divadelní legenda. Třískovo úmrtí připomíná na twitteru britská velvyslankyně v Česku Jan Thompsonová jako smutnou zprávu a ztrátu velkého shakespearovského herce.

Vstupte do diskuze (30)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Čert tě vem!" Otužilci křtili ve Vltavě nové členy, voda prý mohla být…

16.12.2018 13:37 Tradiční křest vodou z Vltavy dnes u loděnice Slavoj v Hodkovičkách absolvovalo asi 15 nových…

Počet případů spalniček v ČR roste. Mohou za to konspirační teorie?

16.12.2018 12:56 Případů spalniček v Česku bylo letos ke 4. prosinci zaznamenáno asi o čtvrtinu více než za celý…

Auto na Šumavě dostalo smyk a skončilo v potoce, tři mrtví. Další žena se…

16.12.2018 12:31 Aktualizováno V noci ze soboty na neděli zemřeli na silnicích v Plzeňském kraji čtyři lidé. Tři mladí lidé…

Tragická noc na jižní Moravě: Při nehodách dva mrtví, řidič se rozdrtil o…

16.12.2018 12:25 Dva lidé zemřeli v noci na dnešek při dopravních nehodách v Jihomoravském kraji. První nehoda se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama