V centru Prahy se slavil státní svátek. Češi se demokracii stále klopotně učí, řekl Hayato Okamura

Praha - Na Staroměstském náměstí dnes vpodvečer oslavily výročí vzniku Československa desítky lidí. V úvodu setkání vystoupili Hayato Okamura (KDU-ČSL) a scénárista David Smoljak, který kandidoval do sněmovny za STAN. Loni se na stejném místě sešlo přes deset tisíc lidí kvůli sporu o státní vyznamenání pro přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho.

Přidejte svůj názor 83 komentářů

Okamura, Hayato (KDU-ČSL)

"Tomáš Garrigue Masaryk chtěl v naší demokracii navázat na to nejlepší z předchozí konstituční monarchie a pozvednou ji na vyšší úroveň," řekl Hayato Okamura ve svém projevu. Osmadvacet let od sametové revoluce se podle něj Češi demokracii stále klopotně učí. "Po nedávných volbách je situace napjatá. Demokratické strany zůstaly v parlamentu v menšině. Většinu získaly nesystémové strany - populisté a extremisté," dodal.

Podle Smoljaka dnes slovo "svoboda" vyšlo z módy. "Vystřídala ho jiná sousloví jako 'větší bezpečnost', 'větší jistoty' nebo 'všetci kradnú'," prohlásil. Přečetl také výrok Jana Masaryka, že byla chyba, že o svobodě nechali po vzniku republiky mluvit jen básníky. "O svobodě jsme měli nechat mluvit učitele. Děti se o ní měly učit ve škole. Zcela vědecky, jako se učí číst, psát a počítat. A měl to být povinný předmět, zatraceně povinný," citoval.

Loni byl ústřední postavou setkání na Staroměstském náměstí Jiří Brady, jemuž prezident Miloš Zeman zamýšlel udělit státní vyznamená, nakonec to ale neučinil, údajně proto, že se Bradyho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) setkal s dalajlamou.

Oslavy vzniku samostatného státu rozdělily české politiky loni i letos. Na ceremoniál do Vladislavského sálu Hradu loni nepřišli zástupci KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Letos se tam někteří opět nechystají, předem to oznámili někteří lidovečtí politici nebo zástupci STAN.

Vstupte do diskuze (83)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slávisté poletí k odvetě s Genkem speciálně polepeným letadlem

18.02.2019 19:38 Fotbalová Slavia poletí v úterý bojovat o osmifinále Evropské ligy s Genkem poprvé letadlem v…

Co bude s kojeneckými ústavy? Ministerstva do konce roku představí své…

18.02.2019 17:41 Ministerstva zdravotnictví a práce by měla do konce roku připravit návrh, jak Česko naloží s…

Policie odložila případ ženy uštknuté mambou, trestný čin se nestal

18.02.2019 16:06 Pražská policie odložila vyšetřování říjnového úmrtí třicetileté ženy z pražských Hlubočep, která…

Protiromské nápisy v Letech? Policie podala návrh na obžalobu dvou mužů

18.02.2019 15:27 Kriminalisté podali návrh na obžalobu dvou mužů, kteří podle policie umístili tabule s urážlivými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama