Kalamita v osmi krajích ČR: 300 tisíc odběratelů je stále bez elektřiny

Liberec/Brno - Bez elektřiny jsou v důsledku silného větru desítky tisíc domácností v Česku. Dispečink ČEZ Distribuce eviduje stovky poruch na vedení vysokého i nízkého napětí. Kalamitní stav momentálně platí pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský, Ústecký kraj a Vysočinu. Bez proudu bylo odpoledne více než půl milionu odběratelů, večer se počet snížil na 300.000.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Na pomoc s opravami povolal ČEZ i subdodavatelské firmy, ale mnoho poruch se přesto podaří odstranit až v příštím týdnu. Některá místa jsou pro techniky špatně přístupná nebo zcela nepřístupná, což se týká například lesních úseků.

"Máme v pohotovosti asi 700 lidí, povolali jsme i subdodavatelské firmy. Některá místa, například v lesích, jsou ale obtížně přístupná," uvedla mluvčí firmy Soňa Holingerová.

Nejčastější příčinou problémů jsou větve a stromy ve vedení nebo popadané sloupy. V Pardubicích utrhl vítr z rozvodny střechu a odhodil ji na dva transformátory. Krizová linka ČEZ odbavila do 14:00 z celé země asi 16.000 hovorů. "Je možné, že se mnoho lidí nedovolalo, protože linka byla dost vytížená," dodala mluvčí.

Podobný problém hlásí také hasiči, jejich operační střediska jsou rovněž velmi přetížená. "Znovu tedy žádáme, pokud se nejedná o bezprostřední ohrožení života, zdraví nebo majetku, aby byli lidé trpěliví, zbytečně operátory nezatěžovali, pomoci se jim dostane, ale až s určitou časovou prodlevou," uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Celkem už mají více než 4500 výjezdů, nejčastěji k popadaným stromům na silnice, železnici, domy či auta. Zasažena je prakticky celá země. "Velmi složitá situace je stále v Karlovarském kraji. Velké množství výjezdů mají hasiči také v kraji Středočeském, Ústeckém, Libereckém nebo Olomouckém," dodala Zaoralová.

Stovky lidí na jižní Moravě se dopoledne ocitly bez elektrického proudu. Nejvíce zasažené je Blanensko a Vyškovsko a sever Brněnska. Výpadky se šíří s tím, jak směrem k jihu a jihovýchodu republiky sílil vítr. "Tam, kde zatím hrozí nebezpečí pádu stromů, se budou havárie opravovat, až se vítr uklidní. Tam, kde je možné opravovat ihned, vysíláme na místo techniky," uvedla mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

Na dálnici D1 popadala většina provizorních značek v opravovaných úsecích. Za Brnem ve směru na Prahu jsou uzavřené mnohé čerpací stanice, například U Devíti křížů nebo u Velkého Meziříčí.

Silný vítr zastavil ráno provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci. V nárazech má přes 100 kilometrů v hodině, což je skoro dvojnásobek přípustné hodnoty. Vítr polámal i některé stromy u dolní stanice.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvěma mužům hrozí až 20 let vězení za účast v bojích na Ukrajině

29.05.2020 16:21 Státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na běloruského občana za to, že se na východě…

Smutek v ZOO Ostrava, lev indický musel být utracen. Proč?

29.05.2020 16:04 Ostravská zoologická zahrada nechala ve čtvrtek utratit šestnáctiletého samce lva indického Sohana.…

Automobily Kodiaq a Karoq nepochází z Vovkaničova návrhu, řekl u soudu…

29.05.2020 15:57 Automobily společnosti Škoda Auto Kodiaq a Karoq a modely kol Vega a Triglav nevznikly na základě…

Milion chvilek chystá na 9. června protestní pochod v Praze

28.05.2020 22:07 Spolek Milion chvilek uspořádá 9. června v Praze protestní pochod ze Staroměstského náměstí k úřadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy