V Karlovarském kraji zasedal krizový štáb, desítky obcí jsou bez elektřiny

Karlovy Vary - V Karlovarském kraji zasedl dnes odpoledne kvůli vichřici krizový štáb. V kraji i po více než 12 hodinách od vyhlášení kalamity zůstává několik desítek obcí bez proudu. Panují obavy, aby nevznikly problémy s fungováním čistíren odpadních vod nebo s nedostatkem pitné vody.

Přidejte svůj názor

Jana Vildumetzová
doporučujeme

"Členové krizového štábu proto okamžitě vstoupili do kontaktu se starosty, aby přesně zjistili, jaký je stav. Za pomoci starostů průběžně chceme informovat občany o tom, kdy mohou s obnovením dodávek počítat," řekla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO).

Tam, kde se nepodaří obnovit dodávky elektřiny dnes, zajistí hasiči informovanost obyvatel. V závažných případech také lidé, kterým se nedaří navázat telefonické spojení, mohou přijít na místní policejní služebny nebo hasičské stanice v obcích.

Záchranné složky ani obce prý neměly o opravě poruch na elektrických vedeních dostatek informací od ČEZ Mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaela Jírovcová ČTK řekla, že Distribuce ČEZ informace dodá hned, jak to bude možné. "Máme na to vyhrazeného člověka. Bohužel kalamita je v sedmi krajích a všichni jsou velmi vytížení," uvedla.

Kalamita byla v Karlovarském kraji vyhlášena v 8:30, bez proudu byl například Kynšperk nad Ohří, Nejdek, část Chebu, Sokolova i Karlových Varů. Nyní problémy přetrvávají především v menších obcích.

Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala nyní hasiči pracují především na tom, aby byly zajištěny dodávky elektrické energie do nemocnic a dalších podobných zařízení. "V kraji zatím všechna zdravotnická zařízení fungují," uvedl Kasal.

Kromě rozsáhlých výpadků energie je nyní v kraji problémem také nesjízdnost některých silnic, především v horských oblastech.

Potíže i na druhém konci republiky

Už víc než 200 krát vyjížděli moravskoslezští hasiči v souvislosti s větrným počasím. Vítr je začal zaměstnávat už v sobotu před půlnocí a neutichl dosud. Nejčastěji láme větve a stromy.

"Většina výjezdů, kolem 190, souvisí právě se spadlými či vyvrácenými stromy. Zbytek jsou případy, kdy vítr poškodil lepenkové či plechové střechy. Jednalo se ale i o uvolněné světlíky či vyčištění ucpaných propustků kanalizace," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

V souvislosti s těmito událostmi byla v několika případech poškozena svodidla či dráty elektrického vedení. V jednom případě poškodil strom osobní automobil, jemuž rozbil světlo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V souvislosti s koronavirem se v češtině objevily stovky novotvarů

02.04.2020 17:48 Koronakrize, koronténa, koronáč. To jsou jen některá z nových slov, která se v češtině objevila v…

Ve FN Hradec Králové zemřela pacientka s nákazou COVID-19

02.04.2020 16:54 Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dnes dopoledne zemřela devětasedmdesátiletá pacientka s…

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

02.04.2020 16:47 Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována…

Návrh vlády na podporu OSVČ? Herci jsou zklamaní, tohle vzkazují…

02.04.2020 15:33 Návrh na jednorázové vyplacení 25.000 korun osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy