Následky vichřice: Proud stále nemá 80 tisíc odběratelů, vlaky nejezdí na 20 tratích

Praha - Po nedělní vichřici zůstávalo bez dodávek elektrické energie dnes ve 13:00 ještě 80.000 odběratelů společnosti ČEZ. Ráno bylo bez elektřiny 120.000 zákazníků ČEZ a zhruba 28.000 odběratelů společnosti E.ON. Nejvíce poruch čeká na opravu stále na Děčínsku, Havlíčkobrodsku, Českolipsku, Benešovsku, Jičínsku a Chrudimsku. Na některých regionálních tratích stále nejezdí vlaky.

Ilustrační foto
doporučujeme

ČEZ evidoval po vichřici asi půl milionu domácností bez proudu. Do nedělního večera odstranil poruchy u 250.000 odběratelů. Během noci a dnešního dopoledne se podařilo připojit k proudu další desítky tisíc lidí, škol či firem. "Na odstraňování následků kalamity pracuje i nadále na 700 pracovníků poruchových čet, pracovníků dispečinku i operátorů call centra. Další dvě stovky pracovníků z řad subdodavatelských firem jsou také v terénu. Všichni se snaží obnovit dodávky elektřiny co nejdříve," uvedla brzo odpoledne mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

V současnosti eviduje dispečink ČEZ Distribuce 270 poruch na vedení vysokého napětí, další poruchy na napětí nízkém. "Bez napětí je 2500 distribučních trafostanic. Poklesl také počet odběratelů bez elektřiny, v současné době je bez elektřiny 80 tisíc odběrných míst," dodala Holingerová. Call centrum společnosti podle ní během neděle přijalo 34.000 hovorů o hlášení poruch, k dnešnímu poledni vyřídilo 14.000 telefonátů.

Další distributor elektřiny E.ON, který dodává proud hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině, hlásil dopoledne na 28.000 odběrných míst bez elektřiny. "Na odstraňování škody pracujeme a to číslo stále klesá," řekl ČTK mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

V souvislosti s vichřicí řešili hasiči v Libereckém kraji v neděli v průběhu 12 hodin 380 událostí. Několik volání, která ještě souvisejí s vichřicí, zaznamenali i dnes ráno. "Jde především o technické pomoci s odstraněním popadaných stromů a větví na komunikacích. Stále úzce spolupracujeme s poruchovými četami společnosti ČEZ a pomáháme s odstraňováním stromů a kusů střech, které jsou zapleteny v drátech elektrického vedení. Hasiči vyjíždějí především na Českolipsku a Semilsku, ale během dne čekáme zvýšené výjezdy v celém kraji," řekla mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Následky smrště se budou odstraňovat ještě několik dní.

Kvůli popadaným stromům je v Libereckém kraji stále neprůjezdných několik komunikací zejména v oblasti Jizerských hor a Krkonoš, ale také třeba v Holanech na Českolipsku, kde kilometrový úsek do chatové osady zablokovalo 30 stromů. Odklízení tam odhadují na tři dny. Neprůjezdné jsou i komunikace ve Zlaté Olešnici, Kořenově, Tanvaldu a Velkých Hamrech na Jablonecku. Na více než sedmikilometrovém úseku silnice ze Šumburku do Rejdic popadaly stromy a další pádem hrozí.

Situace ve Středočeském kraji se po nedělní vichřici zklidnila, v neděli hasiči evidovali kolem kolem 1000 zásahů, dnes ráno jich mají přes deset, řekl dnes ráno mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Některé domácnosti na Benešovsku, Kladensku, Rakovnicku i dalších středočeských okresech byly kolem 7:00 ještě bez proudu.

Vítr se v noci na dnešek ve Zlínském kraji zklidnil. Hasiči vyjeli jen k osmi událostem, šlo zejména o odstranění spadlých stromů. Nedá se však vyloučit, že lidé budou ještě další události hlásit, třeba objeví nalomený strom. Za celou neděli řešili hasiči 285 událostí. "Během večera a noci hasiči vyjeli v sedmi případech k odstranění stromů. Poslední výjezd se týkal krajského města, kde v bývalém baťovském areálu spadl billboard na chodník," uvedla krajská mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Po vichřici stále nejezdí vlaky na více než 20 úsecích regionálních tratí. Jde většinou o horské a podhorské oblasti Libereckého kraje a Krušných hor, ale také jižní Čechy a Vysočinu.

Obnovení provozu České dráhy předpokládají kolem poledne či po poledni. Problémy zůstávají zejména v úsecích s elektrickou trakcí nebo tam, kde je na kolejích větší množství stromů. Jde například o úsek České Budějovice - České Velenice, Tábor - Bechyně a Rybník - Lipno, kde se obnovení provozu předpokládá kolem poledne. Větší množství stromů je popadaných na trať mezi Libercem a Českou Lípou. Vlaky by tudy měly opět jezdit po 13:00.

Z hlavních tahů ráno přetrvávaly problémy pouze na trati mezi Chebem a Plzní, provoz ale byl obnoven kolem 08:00. V neděli největší komplikace způsobilo zastavení provozu na železničním koridoru mezi Prahou a Olomoucí, kudy se první vlaky po vichřici rozjely večer kolem 20:00.

Nedělní vichřice si v Česku vyžádala dva lidské životy. U Starče na Třebíčsku spadl strom na ženu, v Jičíně usmrtil padající strom staršího muže.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Odmítači očkování myšlenkově žijí v minulosti. Ohání se ústavou,…

26.11.2020 22:06 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Je to zhruba 24 hodin, kdy Tomio Okamura na svém profilu na facebooku sdílel příspěvek,…

Je to 50 na 50, řekl k plánovanému rozvolňování ministr Blatný

26.11.2020 22:03 Aktualizováno Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí je podle…

V paneláku v Děčíně vypukl požár. 90 lidí evakuováno, většina přenocuje v…

26.11.2020 15:57 Aktualizováno V Májové ulici v Děčíně hořelo dnes ráno na chodbě v přízemí panelového domu. Kouř se rozšířil po…

V kauze Stoka se mění žalobce, Radek Mezlík odchází na evropský úřad

26.11.2020 15:52 Aktualizováno V případu možné korupce na radnici městské části Brno-střed, v takzvané kauze Stoka, se změní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama