Část Děčínska bude bez elektřiny do večera, obrovské polomy v Krkonoších a na Šumavě

Ústí nad Labem/Vrchlabí - V Ústeckém kraji bylo v neděli na 130.000 domácností bez elektřiny, teď je to několik tisíc. Bez proudu zůstanou zřejmě až do večera některá místa na Děčínsku, nejhorší je situace ve Šluknovském výběžku.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Evidujeme ještě 50 poruch na vysokém napětí, které postupně opravujeme. Díky příznivému počasí se nám snad většinu podaří opravit ještě dopoledne," uvedla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. "Většina odběrných míst bez proudu je právě na Děčínsku, v jiných okresech je už poruch minimálně," dodala.

Hasiči mají v terénu ještě několik jednotek. "Vyjeli ještě na místa, kde lidé nahlásili, že jsou nalomené stromy," sdělil mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Během neděle hasiči byli povoláni k 578 událostem způsobených větrnou smrští. V 380 případech to byly popadané stromy a větve na silnice, dráty vedení, železniční tratě, 196 výjezdů bylo k uvolněným plechům, střechám, billboardům. Ve dvou případech hasiči odčerpávali vodu. Nejvíc nahlášených událostí bylo v okrese Děčín, kde hasiči uklízeli 130 spadlých stromů a byli u 44 dalších událostí.

V Děčíně platí přísný zákaz vstupu do lesoparků, parků, lesů a na hřbitovy. "Na Pastýřské stěně dnes budou probíhat těžební práce odklízející polomy po nedělním větru," uvedla mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá.

Provoz bez komplikací je už dnes na železnici. V neděli kvůli vichřici bylo přerušené vlakové spojení na mezinárodní trati z Děčína do Drážďan.

Foukat bude podle předpovědi meteorologů na severu Čech ještě celý dnešek. "Očekáváme ještě nárazy větru kolem 55 kilometrů v hodině, na horách až 75 kilometrů v hodině. Na horách se mohou místy objevit sněhové jazyky," uvedla ústecká pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nedělní vichřice poničila v Krkonoších tisíce metrů krychlových dřeva. "Škody jsou větší s ohledem na podmáčenou půdu po vydatných deštích," uvedl dnes mluvčí národního parku Radek Drahný. Rychlost větru na Sněžce dosahovala v neděli rychlosti až 180 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Správa KRNAP návštěvníky nejvyšších českých hor varovala před nebezpečím pádu dalších stromů.

Při orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v Krkonoších poničeno 88.000 metrů krychlových dřeva. Následnou obnovu lesů zařídila v rozhodující míře sama příroda, protože lesníci KRNAP na zničených plochách zvolili přirozenou obnovu lesa. Nechali postupně vyrůst podrost, do kterého v omezené míře podsadili populace jedlí a různých listnatých dřevin.

Nedělní silný vítr polámal v šumavském národním parku desítky tisíc krychlových metrů dřeva. "Jedná se o první odhady. V severní části parku můžeme hovořit o tisícovkách kubíků, v jižní části pak vítr polámal desítky tisíc kubíků," řekl mluvčí parku Jan Dvořák. Dodal, že odstraňování škod komplikuje i počasí. Na některých místech Šumavy totiž dnes začalo sněžit. "Uvidíme, jak rychle se nám podaří dostat do hůře dostupných lokalit," uvedl.

Jedná se o druhou kalamitu v šumavském národním parku v letošním roce. Koncem srpna silný vítr polámal přibližně 130.000 kubických metrů dřeva. V průměru představuje kubický metr jeden strom.

Kvůli srpnovým polomům nesmí turisté vstupovat na některé trasy v oblasti Stožce a Nové Pece na Prachaticku. Dvořák uvedl, že park aktuálně doporučuje, aby si lidé neplánovali výlety na celé území Šumavy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři muži ilegálně nabízeli stovky filmů a seriálů, škoda sedm milionů

16.12.2018 14:32 Téměř devět stovek filmů a seriálů údajně nabízela nelegálně ke sledování na webu v Česku trojice…

Linecké či vanilkové rohlíčky. Čeho se držet při přípravě vánočního…

16.12.2018 14:04 Aktualizováno Jsou vánoční tradice, u kterých se Češi nebrání moderním trendům, jde např. o vánoční dekorace či…

"Čert tě vem!" Otužilci křtili ve Vltavě nové členy, voda prý mohla být…

16.12.2018 13:37 Tradiční křest vodou z Vltavy dnes u loděnice Slavoj v Hodkovičkách absolvovalo asi 15 nových…

Počet případů spalniček v ČR roste. Mohou za to konspirační teorie?

16.12.2018 12:56 Případů spalniček v Česku bylo letos ke 4. prosinci zaznamenáno asi o čtvrtinu více než za celý…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama