Muslimská komunita v Česku je plná lékařů a inženýrů, přesto čelí velké nenávisti, zlobí se Al Jazeera

Praha – Osmatřicetiletý Palestinec Raed Shaikh provádí novináře z Al Jazeery zákoutími Prahy. Ukazuje obchod s halal potravinami, kde on a další muslimové často nakupují. O kousek dál je středovýchodní restaurace, která je ukryta za malou mešitou. „Zde je nejvyšší koncentrace muslimů v Praze," popisuje IT manažer pro Al Jazeeru.

Přidejte svůj názor 85 komentářů

Muslimové
doporučujeme

Arabská televizní stanice sídlící v Kataru připomíná, že ačkoli neexistují přesné údaje, muslimská komunita v České republice je malá a čítá asi 5 až 20 tisíc osob, což je méně než 0,02 procenta z celkového počtu obyvatel. A jen část z nich žije v Praze.

„Přesto se islám stal tématem v české národní politice,“ píše server s tím, že se do Parlamentu dostala strana, jejíž jednou politikou je „Ne islámu, ne terorismu“. „Českojaponský podnikatel Tomio Okamura se svým hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) vstoupil po nedávných celorepublikových volbách do Parlamentu jako třetí nejsilnější -a to bez jakéhokoli jiného zřetelného programu, než s cílem dostat islám úplně mimo Českou republiku,“ píše Al Jazeera.

Píše také, že heslo kampaně SPD bylo natolik přesvědčivé, že se partaj hned na první pokus dostala do Sněmovny. „V souvislosti s ostatními pravicovými hnutími v Evropě, jako je Národní fronta Marine Le Penové ve Francii, Okamura doufá v dosažení svého cíle prostřednictvím probíhajících koaličních rozhovorů s kontroverzním miliardářem Andrejem Babišem, který se stane příštím premiérem země,“ uvádí Al Jazeera.

„Někteří muslimové v Praze se obávají, že okolnosti mohou vést k jeho spojenectví s Okamurou, což mu poskytne bezprecedentní platformu - to je znepokojující vyhlídka, protože ANO a SPD společně pohrdají muslimskými uprchlíky,“ uvádí arabský zpravodajský server.

„Musíme bojovat za to, co naši předkové postavili." „Pokud bude v Bruselu více muslimů než Belgičanů, je to jejich problém, tady to nechci, nebudou nám říkat, kdo by tady měl žít," řekl Babiš novinářům v červnu. „Tento druh stále více nepřátelské rétoriky proti migrantům výrazně podnítil islámofobii. Pro členy malé muslimské komunity v Praze je to znamení zneklidňujících časů,“ píše Al Jazeera.

„Mnozí naši přátelé už odešli a pokud [islámofobie] nebyla prvním důvodem, rozhodně byla tím druhým,"  řekl Shaikh, který se narodil v Palestině . V současné době je islám v České republice uznáván jako náboženství, ale jeho vyznavači nemají základní privilegia, které mají jiná uznaná náboženství, včetně práva zakládat školy, legálně uzavírat náboženské svatby a provádět náboženské obřady na veřejných prostranstvích.

„Většina muslimů zde jsou lékaři, inženýři a IT specialisté a tak dále, ale některé [politické] strany ... se snaží změnit naše práva a odstranit islám," cituje Al Jazeera Vladimíra Sáňku, 58letého českého muslima, který je zároveň předsedou pražské muslimské obce.

Okamura už médiím řekl, že ANO se zavázalo zvážit omezení azylu pro muslimy a zákaz šaríi nebo islámského práva. Uvedl také, že SPD nepodpoří Babiše, pokud nedojde k uzavření dohody o klíčových bodech programu SPD.

Lubomír Kopeček, politický analytik z Masarykovy univerzitě v Brně, říká, že spojenectví v této fázi je nepravděpodobné, avšak v žádném případě nerealizovatelné. „Kdyby příštích týdnech nebo měsících vznikla vláda ANO a Okamury, mohlo by to změnit mnoho věcí," cituje jeho slova Al Jazeera. Ta také připomíná výrok předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, který uvedl: „Nikdo nemůže zakázat svobodu náboženství a víry."

Přesto by podle Al Jazeery nebyl takový krok v regionu bezprecedentní. „Slovensko minulý rok schválilo zákon, který účinně zakazuje islámu získat status oficiálního náboženství. Zhoršování situace a rostoucí protiislámské nálady vedly k nárůstu nenávistných projevů a dokonce k fyzickým útokům na muslimy, kteří se sem přestěhovali dlouho před uprchlickou krizí. V červenci místní média informovala o případu dvou muslimek doprovázejících skupinu dětí v aquaparku v Praze, kde je třetí žena začala ústně a fyzicky napadat. Jednou z obětí byla Shaikhova manželka,“ nastiňuje jeden z útoků arabský server. „Bohužel zde je to stále těžší," přiznává Shaikh.

Shaikh, který v roce 2015 dvakrát debatoval s Okamurou v České televizi, prohlásil, že pro jeho komunitu je stále více obtížné nalézt v Praze místo, kde by se bylo možné shromáždit k oslavě svátku Eid al-Fitr – konce ramadánu. „23 let to nebyl problém, ale před několika lety se to změnilo," říká Shaikh.

Server také zmiňuje fakt, že v Česku, stejně jako v Polsku či Maďarsku, se postoj k migrantům kvůli pokračující migrační krizi a teroristickým útokům stále zhoršuje. „Navzdory velmi malému počtu muslimů a tomu, že se země nikdy nestala terčem útoku, je vnímaná hrozba útoků spojená s tradicí nativismu. To způsobilo, že země je náchylná k populismu a krajně pravicovým postojům,“ píše server.

Cituje také průzkum Harvardské univerzity, který byl zveřejněn v roce 2017. Ten ukázal, že Češi vykazovali vyšší míru implicitní rasové zaujatosti než obyvatelé jakékoliv jiné evropské země. „Politici včetně prezidenta Miloše Zemana se snaží získat výhodu tím, že zaujali tvrdé postoje k muslimům a postavili se proti kvótám na uprchlíky EU. A to i přesto, že země přijala jen 12 z téměř 2 700 uprchlíků přidělených Evropskou komisí. Postoj vedl ke štvavé rétorice. Zeman poznamenal, že integrace muslimů v české společnosti je prakticky nemožná,“ připomíná server.

Právě taková rétorika podle Al Jazeery zametla cestičku pro anitislámské skupiny jako je Blok proti islámu, který v loňském roce zorganizoval hned několik akcí parodujících muslimy. „Je to malá skupina, ale chtějí vyvolat naši reakci a doufají, že budeme nějak reagovat, aby mohli říci, že to říkali," komentuje tyto aktivity Sáňka.

„Zhoršujícím se problémem, se kterým se Česká republika potýká, je, že se stala obětí destabilizující dezinformační kampaně, o níž se obecně předpokládá, že ji má na svědomí Kreml, který doufá, že se Češi obrátí proti západní demokratické politice ve prospěch neliberálních autokratů. Aby to bylo možné, desítky falešných zpravodajských organizací založených v posledních letech se soustředily na vytvoření falešných příběhů proti muslimům s cílem nahnat obyvatelstvo do náručí populistů,“ píše Al Jazeera.

Zmiňuje také práci projektu Hate Free, který v posledních letech odhalil si 100 takových falešných příběhů. „Nemáme kapacitu, abychom s tím mohli něco dělat, stále jsme ve velmi těžké pozici," říká Shaikh o malé muslimské komunitě. „Na každém rohu, v každé televizi a novinách můžete vidět jejich postoj a strach, takže není divu, že se lidé bojí,“ dodává.

Loading...
Vstupte do diskuze (85)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soudce Elischer jde znovu do vazby. Pomsta, jsem obtížný hmyz, spustil v…

16.09.2019 15:29 Soud vzal dnes znovu do vazby soudce pražského vrchního soudu Ivana Elischera (59), který čelí…

Pořad ČT o fake news? Je to fekál humor placený z našich kapes, zuří…

16.09.2019 15:14 Zbrusu nový pořad To se ví!, který je možné vidět na obrazovkách České televize každou neděli od 15…

Kauza hřebčína Kladruby: Soud potrestal tři z 22 obžalovaných

16.09.2019 14:17 Většina lidí a firem obžalovaných v případu údajně zmanipulovaných zakázek na opravy Národního…

Česko má hrdinu. Pasažér za jízdy převzal řízení autobusu, řidič zkolaboval

16.09.2019 14:15 Aktualizováno Jednačtyřicetiletý cestující Ivo Raisr převzal dnes ráno za jízdy řízení linkového autobusu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama