ÚS rozsekl neobvyklou kauzu: Záběry soukromého očka lze použít jako důkaz

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes rozhodl v kauze videozáběrů, které pořídila detektivní kancelář a které pomohly objasnit krádež květin z hrobů. Dvojice pachatlů byla usvědčena z přestupku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hřbitov

Podle usnesení ÚS vznikly nahrávky v souladu se zákonem a jejich použití v přestupkovém řízení nic nebránilo. Zájem na předcházení zločinnosti převážil nad právem na ochranu soukromí dvojice zachycené na záběrech. "Použití záznamu představovalo ústavně souladné omezení práva na respektování soukromého života a práva na informační sebeurčení," stojí v usnesení.

Případ se začal odvíjet v roce 2013, kdy matka se synem odcizili květináče a květiny z hrobu jejich předků v Roudnici nad Labem. Výzdobu tam dali jiní příbuzní, s nimiž měli spory. Hrob sledovala kamera detektivní kanceláře, a to údajně kvůli dřívějším krádežím věcí z hrobů. Matka i syn za přestupek museli zaplatit každý 3000 korun.

Pokutovaná dvojice se bránila žalobou ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Tvrdili, že záznam představoval zásah do jejich osobnostních práv, navíc mohl být upraven, zkreslen či zneužit. Podle krajského soudu byl zásah do osobnostních práv natočené dvojice přiměřený sledovanému cíli, což byla ochrana majetku.

Případem se zabýval ještě Nejvyšší správní soud (NSS), který rozsudek potvrdil. "Z jejich chování je zřejmé, že jejich úmyslem bylo odcizení květinové výzdoby, nikoli jimi tvrzená 'běžná údržba hrobů'. Bylo také bez jakýchkoliv pochybností prokázáno, že jimi odstraňovaná výzdoba nebyla ani zvadlá, ani omšelá," rozhodl letos v srpnu NSS.

ÚS už letos v dubnu potvrdil důkazní použitelnost záznamu z kamery za oknem domu, která částečně zabírala veřejné prostranství. Zachytila muže, jak porušuje zákaz řízení motorových vozidel a vyhrožuje sousedům.

Občanský zákoník říká, že souhlas k zachycení podoby není nutný, pokud se podobizna, zvukový či obrazový záznam "pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob".

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší železniční katastrofa v Česku: Režimu by zničila pověst, skoro…

19.09.2018 15:52 Je pondělí 14. listopadu roku 1960, půl šesté večer. Většina lidí se právě vrací z práce domů, a to…

Mladý řidič se zabil při nárazu do klád. Další smrtelné nehody na D1 a…

19.09.2018 15:00 Aktualizováno Frýdek-Místek/Jihlava - Dvacetiletý muž zemřel v úterý večer při dopravní nehodě u obce Návsí na…

Ani speciální kolo není cennost. Nejvyšší soud rozsekl neobvyklý spor

19.09.2018 13:46 Brno - Provozovatel penzionu se nemůže zříct odpovědnosti za ukradené kolo s poukazem na to, že…

V trestním zákoníku zřejmě přibude nový zločin, Benda marně protestoval

19.09.2018 13:22 Aktualizováno Praha - V trestním zákoníku zřejmě přibude nový čin maření spravedlnosti, jenž míří na předkládání…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama