ÚS rozsekl neobvyklou kauzu: Záběry soukromého očka lze použít jako důkaz

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes rozhodl v kauze videozáběrů, které pořídila detektivní kancelář a které pomohly objasnit krádež květin z hrobů. Dvojice pachatlů byla usvědčena z přestupku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hřbitov

Podle usnesení ÚS vznikly nahrávky v souladu se zákonem a jejich použití v přestupkovém řízení nic nebránilo. Zájem na předcházení zločinnosti převážil nad právem na ochranu soukromí dvojice zachycené na záběrech. "Použití záznamu představovalo ústavně souladné omezení práva na respektování soukromého života a práva na informační sebeurčení," stojí v usnesení.

Případ se začal odvíjet v roce 2013, kdy matka se synem odcizili květináče a květiny z hrobu jejich předků v Roudnici nad Labem. Výzdobu tam dali jiní příbuzní, s nimiž měli spory. Hrob sledovala kamera detektivní kanceláře, a to údajně kvůli dřívějším krádežím věcí z hrobů. Matka i syn za přestupek museli zaplatit každý 3000 korun.

Pokutovaná dvojice se bránila žalobou ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Tvrdili, že záznam představoval zásah do jejich osobnostních práv, navíc mohl být upraven, zkreslen či zneužit. Podle krajského soudu byl zásah do osobnostních práv natočené dvojice přiměřený sledovanému cíli, což byla ochrana majetku.

Případem se zabýval ještě Nejvyšší správní soud (NSS), který rozsudek potvrdil. "Z jejich chování je zřejmé, že jejich úmyslem bylo odcizení květinové výzdoby, nikoli jimi tvrzená 'běžná údržba hrobů'. Bylo také bez jakýchkoliv pochybností prokázáno, že jimi odstraňovaná výzdoba nebyla ani zvadlá, ani omšelá," rozhodl letos v srpnu NSS.

ÚS už letos v dubnu potvrdil důkazní použitelnost záznamu z kamery za oknem domu, která částečně zabírala veřejné prostranství. Zachytila muže, jak porušuje zákaz řízení motorových vozidel a vyhrožuje sousedům.

Občanský zákoník říká, že souhlas k zachycení podoby není nutný, pokud se podobizna, zvukový či obrazový záznam "pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob".

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mají podle ministerstva vážný problém. Vůbec si ho neuvědomují

16.02.2019 11:34 Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví…

Česko zasáhla vlna vyděračských mailů. Za intimní nahrávky chtějí tisíce…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Českou republiku zasáhla vlna e-mailových útoků cílená na běžné občany. Z nich se útočníci snaží…

Další závadné polské maso v Česku. Tentokrát kuřecí a vepřové

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Do České republiky dorazily další stovky kilogramů závadného masa z Polska. Tentokrát nešlo o…

V Petrově u Prahy hoří třípodlažní chata, druhý stupeň poplachu

15.02.2019 19:26 V Petrově u Prahy hoří třípodlažní chata. Hasiči k požáru vyjížděli krátce před 17:00, požár…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama