Zemřel český historik Josef Petráň, pracoval do poslední chvíle

Praha - V neděli zemřel český historik Josef Petráň. Jeho specializací byly hospodářské a sociální dějiny pozdního středověku a raného novověku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na webu to oznámil Ústav dějin Univerzity Karlovy a archiv Univerzity Karlovy, který Petráň dlouho vedl. "Profesor Petráň byl inspirujícím a formujícím učitelem a kolegou. Byl nepřehlédnutelnou osobností, která po dlouhá léta zásadně ovlivňovala směřování Ústavu dějin a archivu i celé univerzity," uvedl Ústav dějin. Pohřeb bude mít v rodinném kruhu, rozloučení s akademickou obcí je naplánováno na začátek nového roku.

Petráň se narodil 23. srpna 1930 v Ouběnicích. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval dějepis a český jazyk.

Zajímal se i o dějiny Univerzity Karlovy, o jejíž historii vydal několik prací. Podle Svobodného byla jeho posledním velkým dílem kniha Filozofové dělají revoluci. Zabýval se v ní dějinami filozofické fakulty. Příští rok by měla ještě vyjít publikace věnovaná čestným doktorátům, které Univerzita Karlova udělovala.

V roce 1990 byl Petráň jmenován profesorem. Na Univerzitě Karlově působil také jako prorektor pro studium a záležitosti studentů a v letech 1992 až 2005 byl ředitelem Ústavu dějin a archivu Univerzity Karlovy. "Pan profesor pracoval do poslední chvíle, zůstával v kontaktu s naším ústavem," řekl ředitel ústavu Petr Svobodný.

Kromě medaile Za zásluhy získal Petráň čestný doktorát Jihočeské univerzity, Jubilejní medaili UK nebo čestné členství České archivní společnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od února se mění pravidla pro prodej psů a koček

17.01.2021 22:04 Aktualizováno Od února nebude možné prodávat psy a kočky ve zverimexech nebo na veřejných prostranstvích,…

V úterý otevřou papírnictví a obchody se spodním prádlem oblečením pro děti

17.01.2021 18:41 Od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním…

Češi loni nakoupili více ovoce, předloni vyhrála zelenina

17.01.2021 09:08 Češi loni ve vybraných hypermarketech a supermarketech nakoupili meziročně o osm procent více ovoce…

Palachova smrt nebyla zbytečná. Chtěl vyburcovat národ, který se smiřoval…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR – Zamíří k filozofické fakultě, kde zapálí svíčku. Historik Ústavu pro studium totalitních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama