Češi jsou národ pijanů? Za alkohol zaplatíme i tisícovku měsíčně

Praha - Podle nejnovější výpočtů každý občan České republiky v průměru utratí 3,5 % ze svých příjmů na konzumaci alkoholu.

Žižkovské pivobraní
doporučujeme

"Jdu na jedno". Tuto větu zná úplně každý. I když je všeobecně známé, že na 99,9 % se z jednoho piva stane více, stejně se toto oznámení používá často. Možná více než je zdrávo. Česká republika dlouhodobě patří ke špičkám v Evropské unii co se týká spotřeby alkoholu, zejména piva, na hlavu. Eurostat,  statistický úřad Evropské unie, nyní spočítal, kolik procent ze svého příjmu jsou Evropané ochotní dát, aby si mohli alkohol dopřát.

Češi loňský rok utratili v průměru 3,5 % z měsíčního příjmu, což nás řadí na čtvrté místo v EU. Občané z pobaltských zemí jsou schopni utratit ještě více. Přesto je 3,5 % dvojnásobek oproti evropskému průměru. Výdaje se navíc zvyšují a z celé EU rostou nejrychlejším tempem. Podle Českého statistického úřadu vypije Čech v průměru 6,8 litru čistého alkoholu. Za rok ještě stihne vypít 19,5 litru vína a 147 litrů piva.

"Alkohol konzumuje pravidelně a velmi často (denně nebo obden) 13,8 % dospělých," píše se ve zprávě ministerstva zdravotnictví, která vznikla ve spolupráci se Státním zdravotnickým ústavem. Studie dále uvádí, že problémových konzumentů včetně závislých je u nás 7,1 %, což je zhruba 750 000 občanů. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahu čeká další demonstrace proti opatřením. Mohou přijít stovky lidí,…

27.10.2020 22:01 Aktualizováno Ačkoliv pražský magistrát vyzval před několika dny pořadatele demonstrací a dalších akcí, aby je…

Vyvracíme fake news: Úmrtí na covid je větší než počet nezvěstných dětí

27.10.2020 14:55 Do Česka se dostává nová dezinformace, která na sociálních sítích v zahraničí koluje už několik…

Zákaz nedělního prodeje je nesmysl. Zaměstnanci přijdou o peníze a lidé se…

27.10.2020 14:00 ROZHOVOR – Ostře se vymezil proti rozhodnutí vlády, která v rámci vyhlášení dalších restrikcí…

Nová data: Omezení volného pohybu Češi příliš nerespektují, odhalil Atlas…

27.10.2020 13:55 Češi navzdory koronavirovým omezením poslední víkend opouštěli svoje bydliště v porovnání s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama