Krušnohoří v UNESCO? Česko a Sasko znovu předloží žádost o zápis

Krupka - Sasko a Česko předloží žádost o zápis Hornického regionu Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO. Nominace už jednou připravená byla, ale na doporučení poradní organizace ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) byla v roce 2014 stažena.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Daniel Herman
doporučujeme

Důvodem stažení bylo to, že komisaři měli výhrady k administrativní stránce projektu na německé straně. Žádost proto byla přepracována.

Novou společnou sasko-českou nominaci v pondělí podepíšou ministr vnitra spolkových zemí Sasko Markus Ulbig a český ministr kultury Daniel Herman.

Centru světového dědictví bude žádost předložena začátkem příštího roku. Mezivládní výbor světového dědictví projedná nominaci pravděpodobně na svém zasedání v roce 2019.

Z Ústeckého kraje mezi města spjatá s důlní činností patří například Hora Svaté Kateřiny, Krupka, Cínovec či Výsluní. Z Karlovarského kraje se představuje Boží Dar, Jáchymov, Ostrov. "Všechna města nadále úzce spolupracujeme a snažíme se nominaci maximálně podpořit, pevně věříme, že bude úspěšná," řekl zastupitel Krupky Rostislav Kadlec.

Žádost budou posuzovat komisaři, kteří se mohou oficiálně či neoficiálně přijet znovu do hornických měst podívat. Zvelebování sídel na české straně pokračuje. Vznikají naučné stezky, Krupka dokončuje informační centrum.

Česko má na prestižním seznamu 12 památek. Nejblíže rozhodnutí o zápisu z českých památek má Žatec, jehož nominaci už téměř rok posuzují komisaři. Definitivní rozhodnutí o městě s bohatou chmelařskou historií by mělo padnout v létě 2018.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel "Král Šumavy" Josef Hasil (†95), legendární odbojář proti komunistům

16.11.2019 21:10 Aktualizováno V pátek zemřel v USA ve věku 95 let protikomunistický odbojář Josef Hasil, známý jako Král Šumavy.…

Masarykova univerzita zahájila třídenní Festival 30 let svobody

16.11.2019 20:08 Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš zahájil dnes v kině Scala v Brně třídenní Festival 30 let…

Protektorát či komunistický puč. Videomapping na Národní třídě připomněl…

16.11.2019 19:17 Historické milníky novodobých dějin Československa a České republiky dnes zobrazil videomapping na…

Univerzita Hradec Králové má v kampusu náměstí Václava Havla

16.11.2019 18:53 Piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové byla dnes slavnostně pojmenována na náměstí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama