Králem českých Vánoc je stále Ježíšek. Na erotické pomůcky jako dárek zapomeňte

Praha - Králem letošních Vánoc je tradičně a neodmyslitelně Ježíšek. Pod stromečkem nám neudělá radost poukaz na adrenalinové zážitky, prostředky na hubnutí, či erotické pomůcky. Naopak radost udělá drobnost z lásky nebo kniha. Utrácet za dárky se bude více než loni. Ukázal to nový průzkum agentury Sanep.

Přidejte svůj názor

Vánoce
doporučujeme

Český Ježíšek nedává svým konkurentům u domácí populace žádnou šanci. Stejně jako v minulých letech i letos tak bude Ježíšek neohroženým králem tradičních křesťanských svátků pro téměř dvě třetiny domácí populace. Ježíšek bude na Štědrý večer nadělovat dárky 65,2 % českým domácnostem. Oproti tomu hojně reklamně a produktově propagovaný Santa Claus pak o letošních Vánocích nadělí dárky 0,3 % českým rodinám a Děda Mráz rovněž 0,3 % veřejnosti.

Částku do výše 1000 Kč hodlá investovat do vánočních dárků 8,7 % respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace. Částku od 1000 Kč do 3000 Kč pak míní investovat do vánočních dárků 22,1 % dotázaných a částku od 3000 Kč do 5000 Kč 20,1 % dotázaných. Finanční obnos od 5000 Kč do 10.000 Kč pak hodlá do dárků investovat 24,2 % dotázaných a obnos přesahující 10.000 Kč 13,1 % respondentů. Na vánoční dárky pak nemá žádné finanční prostředky 4,2 % dotázaných.

Za nejlepší dárek pod vánočním stromkem považuje 8,3 % drobnost z lásky a 5,8 % veřejnosti knihu. Nejlepším dárkem pro 4,9 % dotázaných je ten, o nějž si sami řeknou. Nicméně každého dárku si váží 48,1 % dotázaných.

Naopak za nejméně žádaný nebo spíše nevhodný dárek považuje 11,9 % dotázaných poukázku na adrenalinový zážitek. Jako nejhorší dárek pod stromečkem je dle názoru 7,7 % veřejnosti prostředek na hubnutí. Nevhodné je coby vánoční dárek i erotické prádlo, či erotické pomůcky, a to z pohledu 5,9 % respondentů. V žebříčku nejhorších vánočních dárků následuje alkohol (4,8 %), věci do domácnosti (3,7 %) či ponožky (3,2 %).

Vánoční svátky vnímá i přes předvánoční shon jako období klidu a pohody 30,2 % veřejnosti. Tradiční křesťanské hodnoty a symboliky oslavuje o vánočních svátcích 19,1 % dotázaných. Pro 17,2 % respondentů představují Vánoce příležitost k rodinnému setkání. Jako radost pro děti pak představují Vánoce pro 13,4 % dotázaných. Ovšem pouze jako chaos a stres vnímá Vánoce 8,4 % dotázaných a jako nákupy dárků a předvánoční shon 8,9 % respondentů.

Kvůli nákupu vánočních dárků je ochotno se zadlužit v souhrnu 7,4 % dotázaných. Což je o 1,2 % více než v minulém roce a o 2,9 % více než v roce 2015.

Větší finanční prostředky na pořízení vánočních dárků hodlá oproti loňskému roku vynaložit 23,4 % dotázaných, což je o 1,3 % více než tomu bylo loni a dokonce o pět a půl procentního bodu více než v roce 2015.

Jakkoli je zřejmé, že si jednoznačná většina domácí populace spojuje vánoční svátky s Ježíškem, v souhrnu 77,8% veřejnosti se domnívá, že Vánoce jsou již spíše komerční událostí než právě křesťanským svátkem. K tomuto většinovému názoru nepochybně přispívá obchodně konzumní předvánoční atmosféra, která jednoznačně převyšuje duchovní rovinu těchto významných křesťanských svátků.

O letošních Vánocích hodlá na sobě šetřit 13,6 % dotázaných. Na všem, co k těmto svátkům patří, šetřit letos bude 10,1 % veřejnosti a na stromečku a výzdobě 5,4 % respondentů. Naopak letos nebude šetřit 43,1 % dotázaných.

Zatímco v minulém roce vinou řady teroristických útoků připustilo ovlivnění vánoční atmosféry z obavy další eskalace násilí v souhrnu 22,8 % dotázaných, tuto obavu o letošních vánočních svátcích již připouští v souhrnu pouze 11,9 % veřejnosti.

V porovnání s minulými roky je evidentní nárůst finančních prostředků na dárky, ale i větší ochota k zadlužení. To může souviset jak s nízkou mírou nezaměstnanosti, tak zejména se zlepšující se ekonomickou situací ČR. Nicméně v této souvislosti přesto nelze opomínat i značný počet domácí populace, která nemá na vánoční dárky žádné finanční prostředky.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 26. 11. - 3. 12. 2017 na vybrané skupině 2839 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Spor o hidžáb: Nejvyšší soud se zastal Somálky, ČR musí tolerovat…

06.12.2019 17:23 Aktualizováno Nejvyšší soud (NS) se zastal somálské dívky, která chtěla na zdravotnické škole v Česku nosit…

Startuje lyžařská sezona, jako první se rozjely vleky v Jeseníkách

06.12.2019 16:44 V Česku díky umělému zasněžování začala lyžařská sezona. Jako první se dnes rozjely vleky v…

Rath byl dehonestován, řekl soud. Státní zastupitelství se má omluvit za…

06.12.2019 10:46 Krajské státní zastupitelství v Praze (KSZ) se musí veřejně omluvit odsouzenému bývalému hejtmanovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama