Pozor na svíčky a prskavky. Už hořely dva rodinné domy, škody jsou obrovské

Stěžery/Pardubice/Hodonín - V noci na dnešek ve Stěžírkách na Hradecku hořel rodinný dům, vzplál od zapalené svíčky. Oheň způsobil škodu přibližně 400.000 korun. Jeden člověk se nadýchal zplodin. Hasiči dnes odpoledne zasahovali také u požáru rodinného domu v Těmicích na Hodonínsku.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Zásah ve Stěžírkách, které jsou místní částí obce Stěžery, trval asi dvě hodiny. "Požárem byla zasažena spodní část domu. Hasiči provedli na místě průzkum, zda se požár nerozšířil i do vyššího patra domu. Celý dům byl zakouřený, ale asi po půlhodině zásahu se podařilo jednotkám šíření požáru zastavit," uvedla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Hasiči likvidovali také požár rodinného domu v Těmicích na Hodonínsku, který způsobil škodu kolem milionu korun.  Jednotky vyjely k události po poledni. "Obyvatelé nejspíš nechali hořet svíčku v koupelně, kde vznikl požár. Vlivem sálavého tepla a zplodin hoření se ale poškodilo více místností," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Za půl hodiny měli hasiči požár pod kontrolou a za další půl hodinu ho uhasili.

Hasiči nabádají veřejnost k opatrnosti

Hořící svíčka nebo prskavka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet, upozorňuje server požáry.cz. Ještě ve vzdálenosti 8 – 10 centimetrů od plamene svíčky teplota přesahuje 200 °C, což stačí k zapálení papíru, plastů, textilií a dalších předmětů, které doma neopatrně necháte v blízkosti hořící svíčky.

Rizikové jsou také věnce, které si lidé dělají sami doma. Každoročně řeší hasiči požáry adventních věnců, na kterých byl například špatně přilepený držák na svíčku, nebo bylo moc chvojí kolem svíček, které od plamínku svíčky chytlo. Pamatujte, že adventní věnce se svíčkami, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu s věncem, jsou určeny jen k dekoraci a v žádném případě bychom je neměli zapalovat.

Pardubičtí hasiči dnes asistovali mechanikovi při opravě jeřábu, a když nebude hektický den, dají si společně i slavnostnější večeři. "Lidé si užívají volno, už jsou doma, Štědrý den je relativně klidnější. Je mi to trošku líto, mám dvouletého synovce, každé Vánoce jsou s ním hezčí a hezčí, trošku mě mrzí, že nejsem teď s rodinou," řekl hasič Michal Vraný, který dnes absolvuje třetí štědrovečerní službu ve své desetileté kariéře.

Na Štědrý den dnes v Pardubicích slouží 14 hasičů, střídají se po 24 hodinách. Hasičská garáž vypadala jako obvykle s pár výjimkami, třeba na kapotě jednoho z aut byl nachystaný talířek s cukrovím a hrnek s kávou.

Práce hasičů je vlastně pořád stejná, i na Štědrý den někdy otevírají zamčené byty nebo pomáhají u dopravních nehod. Stává se i, že hasí plameny od zapálené svíčky, ale to prý už nebývá tak často. "Je to pro mě běžná služba, nijak to neprožívám. Snad si dáme společnou večeři. Někteří si tady vánočně vyzdobili auta, ale ne moc, aby to nebránilo jejich funkčnosti," řekl hasič František Lokaj.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama