Pozor na svíčky a prskavky. Už hořely dva rodinné domy, škody jsou obrovské

Stěžery/Pardubice/Hodonín - V noci na dnešek ve Stěžírkách na Hradecku hořel rodinný dům, vzplál od zapalené svíčky. Oheň způsobil škodu přibližně 400.000 korun. Jeden člověk se nadýchal zplodin. Hasiči dnes odpoledne zasahovali také u požáru rodinného domu v Těmicích na Hodonínsku.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Zásah ve Stěžírkách, které jsou místní částí obce Stěžery, trval asi dvě hodiny. "Požárem byla zasažena spodní část domu. Hasiči provedli na místě průzkum, zda se požár nerozšířil i do vyššího patra domu. Celý dům byl zakouřený, ale asi po půlhodině zásahu se podařilo jednotkám šíření požáru zastavit," uvedla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Hasiči likvidovali také požár rodinného domu v Těmicích na Hodonínsku, který způsobil škodu kolem milionu korun.  Jednotky vyjely k události po poledni. "Obyvatelé nejspíš nechali hořet svíčku v koupelně, kde vznikl požár. Vlivem sálavého tepla a zplodin hoření se ale poškodilo více místností," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Za půl hodiny měli hasiči požár pod kontrolou a za další půl hodinu ho uhasili.

Hasiči nabádají veřejnost k opatrnosti

Hořící svíčka nebo prskavka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet, upozorňuje server požáry.cz. Ještě ve vzdálenosti 8 – 10 centimetrů od plamene svíčky teplota přesahuje 200 °C, což stačí k zapálení papíru, plastů, textilií a dalších předmětů, které doma neopatrně necháte v blízkosti hořící svíčky.

Rizikové jsou také věnce, které si lidé dělají sami doma. Každoročně řeší hasiči požáry adventních věnců, na kterých byl například špatně přilepený držák na svíčku, nebo bylo moc chvojí kolem svíček, které od plamínku svíčky chytlo. Pamatujte, že adventní věnce se svíčkami, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu s věncem, jsou určeny jen k dekoraci a v žádném případě bychom je neměli zapalovat.

Pardubičtí hasiči dnes asistovali mechanikovi při opravě jeřábu, a když nebude hektický den, dají si společně i slavnostnější večeři. "Lidé si užívají volno, už jsou doma, Štědrý den je relativně klidnější. Je mi to trošku líto, mám dvouletého synovce, každé Vánoce jsou s ním hezčí a hezčí, trošku mě mrzí, že nejsem teď s rodinou," řekl hasič Michal Vraný, který dnes absolvuje třetí štědrovečerní službu ve své desetileté kariéře.

Na Štědrý den dnes v Pardubicích slouží 14 hasičů, střídají se po 24 hodinách. Hasičská garáž vypadala jako obvykle s pár výjimkami, třeba na kapotě jednoho z aut byl nachystaný talířek s cukrovím a hrnek s kávou.

Práce hasičů je vlastně pořád stejná, i na Štědrý den někdy otevírají zamčené byty nebo pomáhají u dopravních nehod. Stává se i, že hasí plameny od zapálené svíčky, ale to prý už nebývá tak často. "Je to pro mě běžná služba, nijak to neprožívám. Snad si dáme společnou večeři. Někteří si tady vánočně vyzdobili auta, ale ne moc, aby to nebránilo jejich funkčnosti," řekl hasič František Lokaj.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Janoušek může být opět obžalován, jde o kauzu úhrad od pojišťoven

17.01.2020 18:17 Policie navrhla obžalovat lobbistu Romana Janouška a další čtyři lidi v kauze neoprávněných úhrad…

Čeští dlužníci se polepšili, zpožděných plateb ubývá

17.01.2020 12:06 Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2019 mělo dluhy po splatnosti…

Pátrání odvoláno. Policie našla pohřešovanou dívku (10)

16.01.2020 17:10 Aktualizováno Jihomoravská policie dnes pátrala po desetileté dívce z Břeclavska, našla ji v pořádku. Policisté…

Rath si odpyká trest v nejpřísnějším režimu. Soud zamítl žádost o přeřazení

16.01.2020 17:04 Aktualizováno Teplický soud dnes zamítl návrh bývalého hejtmana a ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama