Staroměstský orloj se dnes zastavil, bude kompletně demontován

Praha - Staroměstský orloj se dnes po deváté hodině zastavil. Bude poprvé od poválečných let kompletně demontován. Má mu být vrácen původní vzhled a mechanika se vrátí do podoby z 60. let 19. století.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Praha

Na věž radnice se tato turisticky atraktivní památka vrátí nejpozději s koncem letních prázdnin. Restaurátorské práce a opravy budou stát 9,4 milionu korun.

Většina součástek v orloji je z 15. století. Rám, ozubená kola a hřídele jsou z roku 1410 od Mikuláše z Kadaně, který jej zhotovil. V orloji jsou ale také modernější díly z období baroka a z 19. i 20. století. "Budeme odstraňovat ten nevhodný řetězový elektrický pohon z roku 1948 a budeme tam vracet staré lanové bubny, ozubená kola, která byla v depozitáři, a budeme pohánět znova orloj tak, jak byl původně poháněn. To znamená kamennými závažími přes konopná lana navíjená na dřevěné lanové bubny," řekl orlojník Petr Skála, který je správcem orloje od roku 2009. I po úpravách se budou hodiny natahovat automaticky.

Restaurátoři také vrátí původní význam sochám, které představovaly tři nejhorší lidské hříchy a tři nejkrásnější lidské vlastnosti. Astroláb dostane vzhled odpovídající historickým dokumentům. Hodně práce budou mít restaurátoři s kamennou výzdobou, kterou místy poškodili vandalové.

V příštím roce by se mohla změnit okénka u apoštolů, ve kterých byly původně skleněné vitráže. "Je potřeba to samozřejmě projednat s magistrátem, s památkáři, ale teď už je tak málo času, že to necháme až na příští rok," dodal Skála.

Skála se zajímá nejen o historii památky, s níž je spojeno mnoho mýtů a nepravd. Ty je podle Skály třeba uvést na pravou míru. Za nepravdivé považuje informace, že orloj vytvořil Jan Šindel. "Je velká spousta faktů a argumentů, které to spolehlivě vyvracejí, a samotná ta teorie o autorství Šindela u pražského orloje je postavená na velmi chatrném základě," uvedl Skála.

Podle jedné z pověstí se českému národu povede zle, pokud se Staroměstský orloj na dlouhou dobu zastaví. "Kdybychom se báli těchto předpovědí, tak bychom nemohli s orlojem vůbec nic dělat," dodává Skála, podle kterého tato pověst vznikla v 19. století. Když se tehdy po letech nečinnosti rozpohyboval, následovala prusko-rakouská válka.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyhrocený týden před Mnichovem 1938: Češi se nechtěli vzdát, dav pronikl…

21.09.2018 09:47 Praha - Týden před podpisem dohody "o nás bez nás" 29. září v Mnichově o odstoupení pohraničního…

V Brněnské přehradě utonul muž. Pokusy o jeho záchranu byly marné

21.09.2018 09:25 Brno - V Brněnské přehradě se ve čtvrtek večer utopil muž. Na místo se sjeli hasiči i záchranáři.

Chaos v Praze: 10 tramvajových linek nejezdí, náklaďák strhl trolej

21.09.2018 09:19 Praha - Nákladní automobil dnes ráno strhl v Praze v Ječné ulici trolej, nejezdí deset tramvajových…

Areál Čepra v Loukově je vážně poničen, výdej pohonných hmot začne až v…

21.09.2018 09:12 Loukov - Společnost Čepro obnoví výdej pohonných hmot ze skladu v Loukově na Kroměřížsku, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama