Za pozemek v územní rezervě lze někdy získat náhradu, konstatoval ÚS

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti majitele pozemku v Bavoryni na Berounsku. Podle nálezu mohou vlastníci pozemků zařazených do územní rezervy získat v některých případech náhradu za omezení vlastnického práva.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle ústavních soudců je vždy nutné zkoumat konkrétní okolnosti. Podstatné je například to, jakou měrou opatření ovlivňuje možnost nakládat s pozemkem a jak dlouho zařazení do územní rezervy trvá.

"Nelze obecně říci, že by územní rezerva vždy představovala zásah do vlastnického práva, za který je třeba poskytnout náhradu, ale nelze ani paušálně poskytnutí náhrady vyloučit, jak to učinily soudy v posuzovaném případě," stojí v nálezu ÚS.

Muž je vlastníkem pozemku, který územní plán určil jako zastavitelné území. Středočeské zastupitelstvo posléze rozhodlo o územní rezervě pro vedení vysokorychlostní trati právě přes místa, kde se pozemek nachází.

Majitel se obrátil na soudy. Tvrdil, že územní rezerva mu brání ve stavbě a zamýšleném využití pozemku. Všechny soudy původně dospěly k závěru, že územní rezerva není totožná se stavební uzávěrou a že jde jen o dočasné opatření. Majiteli brání jen v takových záměrech, které by mohly ztížit či znemožnit budoucí využití území.

Paušální vyloučení možnosti poskytnutí náhrady podle ústavních soudců představuje porušení práva na soudní ochranu. "Věc se nyní vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 5, který bude muset svůj závěr o poskytnutí či neposkytnutí náhrady stěžovateli založit na posouzení konkrétních okolností případu a účelu územní rezervy," uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš dorazil do Varů. Začala rekonstrukce Císařských lázní, bude stát 830…

14.12.2019 13:37 V Karlových Varech dnes začala rekonstrukce Císařských lázní. Oprava národní kulturní památky bude…

Starosta Varnsdorfu je kvůli radarům ve vazbě, dle žalobce už ovlivňoval…

13.12.2019 17:51 Aktualizováno Varnsdorfského starostu a krajského zastupitele Stanislava Horáčka (ANO) dnes Okresní soud v Děčíně…

Vánoce a jídlo jdou ruku v ruce. Tady je návod, jak se nepřejídat

13.12.2019 16:30 Vánoční svátky jsou spojené s množstvím dobrého jídla. Na stolech nás láka cukroví, smažený kapr a…

Čechům je nejsympatičtější Slovensko. Jak si vedou Rusko a Čína?

13.12.2019 16:14 Ze států Češi chovají nadále největší sympatie ke Slovensku. Následují Rakousko, Švédsko, Itálie a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama