Horší než HIV. Počet nemocí způsobených virem HPV strmě roste

Praha - Počet nádorů a dalších nemocí způsobených lidským papilomavirem (HPV) v posledních letech roste. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je jeho epidemie závažnější než HIV.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

HPV je nejčastější sexuálně přenosnou infekci, se kterou se setká za život až 80 procent lidí. Virus je nejčastěji spojovaný s rakovinou děložního čípku. Podle Jana Klozara z Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku v pražské Nemocnici Motol v posledních přibližně dvaceti letech roste počet nádorů mandlí a kořenu jazyka. "Zatímco dosud postihovaly lidi staršího věku, kteří kouřili a pili alkohol, nyní se objevují čím dál více i u lid mladších, nekuřáků," vysvětlil Klozar.

Zvyšují se počty nádorů pozitivních na HPV, virus způsobuje i rakovinu penisu a vědci zkoumají jeho souvislost s rakovinou konečníku. Riziko nakažení virem, který z někoho udělá přenašeče a jinému může způsobit i rakovinu, se zvyšuje nezodpovědným sexuálním chováním. Pravděpodobnost nakažení zvyšuje i orální sex.

Nejčastějším důsledkem nakažení HPV jsou genitální bradavice, které tvoří shluky kolem genitálií nebo řitního otvoru. Odstraňují se operativně nebo laserem, ale často se vrací.

Omezit cirkulaci viru v populaci má omezit očkování, které je v Česku již několik let hrazené z veřejného zdravotního pojištění pro třináctileté dívky a od letošního roku také pro třináctileté chlapce. Naočkovat je třeba dvě dávky. Bez doplatku ale je jen základní vakcína, která působí na 70 procent nádorů způsobených HPV. Účinnější, která chrání až před 90 procenty nemocí způsobených HPV, stojí kolem 2000 korun za dávku.

Pročkovanost dívek je v Česku podle lékařů jen asi 50 procent. V Austrálii, kde je očkováno asi 80 procent populačního ročníku dvanáctiletých, se podle předsedy České gynekologické a porodnické společnosti ČLS Vladimíra Dvořáka podařilo za 10 let snížit výskyt HPV a genitálních bradavic o 90 procent a o 85 procent snížit podíl změn předznamenávajících rakovinu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Plzně běsní rozsáhlý lesní požár. Plameny se šíří, kouř je vidět zdaleka

22.04.2019 18:24 Aktualizováno Desítky hasičů bojují s rozsáhlým požárem Chotíkovského lesa na severním okraji Plzně za sídlištěm…

Neštěstí při závodech v Pardubicích: Kůň zavalil jezdkyni, zraněním…

22.04.2019 17:47 Aktualizováno Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se…

Zvrat v počasí: Blíží se studené fronty. Sešup teplot, bouřky, vichr

22.04.2019 16:28 Nad západní Evropou se prohloubí brázda nízkého tlaku vzduchu, po jejíž přední straně k nám ve…

Počasí děsí hasiče: Česko zasáhne vichřice, vzroste riziko požárů

22.04.2019 15:52 Aktualizováno V úterý bude na většině území Česka vát silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 70…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama