Guru Jára dostal 7,5 roku za znásilnění. Soud mu prokázal šest případů "odháčkování"

Zlín - Jaroslav Dobeš (46) alias guru Jára si má odsedět ve vězení 7,5 roku. Jeho blízká spolupracovnice, Barbora Plášková, dostala stejný trest. Krajský soud ve Zlíně dvojici dnes shledal vinnou ze znásilňování studentek školy, a to v šesti případech. Oběma hrozilo pět až 12 let vězení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Guru Jára
doporučujeme

Soud dvojici shledal vinnou ze znásilňování studentek školy, a to v šesti případech. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se k němu nevyjádřila, obhájce Dobeše se odvolal, obhájce Pláškové si ponechal lhůtu na podání odvolání.

Státní zástupkyně požadovala pro obžalované trest při horní hranici sazby. Jejich obhájci žádali zproštění obžaloby. "Jsme překvapení, že dnes bylo ukončeno dokazování. Soudkyně nám neumožnila to, abychom verifikovali výpovědi poškozených, abychom nabídli svědky obhajoby. Nejsme s tím spokojeni, určitě se budeme odvolávat," řekl novinářům Dobešův obhájce Michal Krčma.

Dobeš podle obžaloby ženy na různých seminářích "odháčkovával". Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, jež v nich zanechali sexuální partneři a jež jim znemožňovaly žít plnohodnotný život. Dobeš tyto takzvané háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. "Obžalovaná Plášková byla duševně závislá na obžalovaném Dobešovi," řekla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová.

Podle obžaloby se případy děly v letech 2004 až 2007. U některých žen se pak projevila posttraumatická stresová porucha. Semináře se konaly např. v domu ve Zlíně nebo na statku na Olomoucku. "Odháčkováním" podle spisu prošlo asi 350 žen. Řada z nich se mu podrobila dobrovolně, jiné nikoliv.

Dobeš byl podle svědkyň ve své komunitě ctěn a obdivován. Jen on byl prý schopen provést údajné "odháčkování". Hodně cestoval, v Česku se objevoval občas. V zahraničí je stejně jako Plášková i nyní. U soudu je zastupovali obhájci, podle nichž ženy věděly, co je čeká, a nešlo tak o trestný čin. 

Zlínský krajský soud potrestal Dobeše za znásilňování studentek školy už v roce 2014 deseti lety vězení. Plášková dostala 9,5 roku. Vrchní soud v Olomouci však rozsudek zrušil a projednávání případu vrátil do Zlína. V úterý a dnes před soudem vypovídaly některé poškozené, svědci a znalci.

V květnu 2015 byli Dobeš s Pláškovou zadrženi na Filipínách, kde jsou nyní v imigračním detenčním zařízení. Filipínské úřady sice oběma zamítly žádost o udělení náboženského azylu, Dobeš s Pláškovou se však proti jejich rozhodnutí odvolali. Rozhodnutí zatím nepadlo.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sociálka odebrala opilé ženě devítiměsíční dítě

17.06.2019 18:32 O odebrání devítiměsíčního dítěte a jeho převozu do nemocnice rozhodla na Českolipsku před několika…

Jak naložit s výhrou 1,412 miliardy korun? Život se vám obrátí vzhůru…

17.06.2019 17:03 Výherce miliardového Eurojackpotu by si měl dát na rozhodnutí, jak naložit s výhrou, hodně času.…

Propaganda v dětském časopisu? Na Mateřídoušku se snesla vlna kritiky za…

17.06.2019 16:55 Dětský časopis Mateřídouška vzbudil svým posledním vydáním velkou odezvu. Věnoval se totiž osobě…

Češi se vyjádřili k ožehavým tématům. Co říkají na prostituci, potraty a…

17.06.2019 16:36 Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama