V Česku propukla chřipková epidemie. Řádí typ B, nejhůř je na tom Liberecký kraj

Praha/Liberec - V celém Česku je chřipková epidemie, známilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Na 100.000 lidí připadá 1722 nemocných. Oproti minulému týdnu stoupl jejich počet o 18 procent. Existuje očkování, v letošní sezóně je na něj už ale pozdě. Vážná je situace v Libereckém kraji.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

O epidemii se hovoří, když se počet pacientů pohybuje mezi 1600 až 1800 nemocnými na 100.000 lidí. "Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že je plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkulují oba typy virů s vyšším podílem chřipky typu B," uvedla hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Chřipka se od běžné virózy liší rychlým nástupem, bolestí kloubů a tělesnou teplotou nad 38 stupňů Celsia. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými, dále pravidelné mytí rukou mýdlem. Neumytýma rukama by se lidé neměli dotýkat obličeje. "Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů," dodala Gottwaldová.

Vakcína před epidemií už nyní neochrání, protože nestihne vytvořit protilátky. "Vytváření protilátek trvá asi dva týdny. Očkování teď tak nemusí pomoci, ale může," míní hlavní hygienička. Pro seniory nad 65 let a další vybrané skupiny je očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění, musí se ale opakovat každou sezonu. Účinnost vakcíny je asi 60 procent, protože působí jen na některé kmeny chřipky. Snižuje ale riziko závažných komplikací.

Podle Gottvaldové v letošní chřipkové sezoně zemřelo zatím deset lidí. Celkem 57 pacientů skončilo s vážnými příznaky v nemocnicích. Jaká je situace ve srovnání s minulými lety, bude podle hlavní hygieničky jasné až po skončení epidemie. Obvykle trvá kolem šesti týdnů. O případném omezení či zákazu návštěv rozhodují jednotlivé nemocnice.

Nejvyšší podíl nemocných má Jihočeský, Jihomoravský, Středočeský a Ústecký kraj. Chřipková epidemie zatím nejvíc zasáhla Liberecký kraj. Od minulého týdne nemocnost stoupla o 21,1 procenta a na 100.000 obyvatel připadá 2151 nemocných s akutními respiračními infekcemi.

"Nemocnost ve všech okresech přesáhla epidemický práh," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Nejnižší je na Českolipsku s 1907 případy na 100.000 obyvatel a nejvyšší na Liberecku s 2256 případy. V průměru za celou republiku je 1722 nemocných na 100.000 obyvatel, nemocnost v zemi tak stoupla o 18,3 procenta.

V Libereckém kraji zatím převažuje virus chřipky B, která má podle Balašové mírnější projevy. "Neevidujeme závažné průběhy onemocnění," dodala mluvčí. V tomto týdnu byl dvanáctkrát laboratorně prokázán virus chřipky B a jednou virus chřipky A. "Pokračuje nárůst nemocnosti u chřipce podobných onemocnění," uvedla Balašová. Nejvyšší nemocnost je mezi dětmi do pěti let.

Loni přišla epidemii chřipky dříve, nejvíce nemocných bylo od začátku roku do poloviny února. V souvislosti s chřipkou skončilo více než 300 lidí v nemocnici a 108 jich zemřelo. V naprosté většině šlo o pacienty, kteří měli chronické onemocnění, nejčastěji kardiovaskulárního aparátu. Mezi nimi bylo nejvíc starších 60 let.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři přeživší vzpomínají na vyvraždění Lidic. Co jim zachránilo život?

16.06.2019 18:30 Tři přeživší "lidické děti" dnes v Praze navštívily několik míst spjatých s osudem obyvatel jejich…

Ve vojenském prostoru Libavá zuřil požár, zásah hasičů byl komplikovaný

16.06.2019 17:43 Aktualizováno Škodu za několik milionů korun způsobil rozsáhlý požár, který v noci na dnešek postihl zhruba…

Poprask kolem mariánského sloupu neutichá, "aktivisté" zůstávají na…

16.06.2019 16:10 Členové Společnosti pro obnovu mariánského sloupu stále neopustili místo na pražském Staroměstském…

V Liberci hořela věž kostela, na požár se přišlo jen náhodou

16.06.2019 15:42 V Liberci dnes dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích. Oheň…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama