Na sociálních sítích je denně většina českých dětí. Bude se měnit zákon

Praha - Průzkum EU Kids Online ukázal, že zhruba tři čtvrtiny dětí jsou denně na sociálních sítích a stejné procento komunikuje přes sociální sítě s kamarády nebo s rodinou. Deseti procentům dětí někdo zneužil heslo a deset procent utratilo na internetu příliš mnoho peněz. Devět procent dětí se setkalo s tím, že někdo využil jejich osobní údaje způsobem, který se jim nelíbil.

Přidejte svůj názor

Děti
doporučujeme

Průzkum mezi českými dětmi od devíti do 17 let se uskutečnil v rámci dnešního Dne bezpečnějšího internetu.

Přibližně tři čtvrtiny dětí sledují denně on-line videa a okolo 40 procent hraje elektronické hry. Tři čtvrtiny dětí využívají internet pro práci do školy. Více než čtvrtina dětí starších 11 let se setkala s tím, že o nich rodiče zveřejnili on-line informace, aniž se jich zeptali. Celkem 13 procent pak požádalo rodiče o smazání informací o nich.

"Děti je třeba brát jako plnohodnotné aktéry on-line světa a je třeba brát ohled také na jejich názory a práva. To by měli brát v potaz jak rodiče či učitelé dětí, tak by to měla reflektovat příslušná legislativa," uvedl David Šmahel z Masarykovy univerzity, která průzkum realizovala.

V současnosti je v souvislosti s nařízením EU o ochraně osobních údajů (GDPR) před schvalováním ve vládě návrh zákona o zpracování osobních údajů, který počítá s uzákoněním věkové hranice, od které mohou děti používat vybrané služby informační společnosti, na 13 let. Ozývají se však kritické hlasy, že tato hranice by měla být zvýšena na 15, či dokonce 16 let.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Medvědice opustila okolí Hukvald, je zpět v Beskydech. Hrozí turistům…

23.04.2019 09:53 Medvědice, kterou před časem odchytili ochránci přírody a vypustili ji pak s nasazeným…

Soudce Pořízek chce odškodnění 1,5 milionu, jeho kauza se vlekla deset let

23.04.2019 09:45 Brněnský soudce Jaromír Pořízek, který byl loni v lednu definitivně zproštěn obžaloby v souvislosti…

Pavel Flek z gangu vyděračů si trest odpyká, s ústavní stížností neuspěl

23.04.2019 09:32 Pavel Flek z Olomouce, který podle pravomocného verdiktu vedl skupinu vydírající podnikatele,…

Požár lesa u Plzně je téměř uhašen, vrtulník dvacetkrát vyprázdnil obří…

23.04.2019 09:23 Aktualizováno Hasiči celou noc kontrolovali místo požáru na severním okraji Plzně, kde od pondělního odpoledne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama