Máchovo jezero zamrzlo, dramatické chvíle prožili záchranáři na Rozkoši

Doksy - Máchovo jezero zamrzlo, v přístavišti musí rozbíjet led kolem zakotvených lodí. Ty největší - sedmdesátitunový Máj a 32 tun vážící Racek - zůstávají na vodě. Záchranáři dnes krátce po poledni zasahovali na zamrzlé vodní nádrži Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. Pod dvěma bruslaři se tam propadl led.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Čeřidla honí vodu kolem lodí, aby nezamrzla. Při současných silných mrazech to ale nestačí, a tak často nezbývá než vzít bidlo a led kolem lodí ručně rozbít. "Dnes ráno tu bylo minus 18 stupňů," řekl Vladimír Reichert, ředitel společnosti Regata Máchovo jezero.

Výletní flotila na Máchově jezeře má čtyři lodě, které v sezoně přepraví kolem 40.000 turistů. Dvě menší - Hynek a Jarmila, jsou před mrazem ukryté v bezpečí v loděnici.

V posledních letech podle Reicherta nezamrzalo jezero tak, aby se na něm dalo bezpečně bruslit. Letošní rok ale bruslařům přeje. "Teď máme sílu ledu 17 centimetrů, takže se bruslit dá, ale část jezera není zamrzlá, fouká vítr a je na lidech, aby si to ohlídali. Ten vítr dokáže, že v některých místech jezero nezamrzne," poznamenal. Led je podle Reicherta o to lepší, že je holomráz a nemusí se odklízet sníh, je čistý a hladký. "Naposledy byla celá plocha jezera zamrzlá v roce 2012," dodal.

Podle Málka se dá bezpečně bruslit od hlavní pláže k hotelu Port, i na pláž ve Starých Splavech. "Lidi by se měli vyhnout oblasti kolem Borného, protože ta ještě donedávna nebyla zmrzlá, i když se zdá, že ten led tam je, ale je to jen slabá vrstva a mohli by se probořit," řekl. Na ledové ploše jsou také vidět tmavá místa, což je prosakující voda z jezera v místech, kde vítr čeří vodu a led narušuje. "Nic podobného nikdo nepamatuje, většinou, když jezero zamrzlo, zamrzlo celé," dodal Málek.

Záchranáři dnes zasahovali na zamrzlé vodní nádrži Rozkoš. "Bruslaři byli asi 1,5 kilometru od břehu, dostali se z vody zpět na led. Aby se zahřáli, kroužili na bruslích kolem, ale kvůli popraskanému ledu se báli vrátit zpět. Na pomoc jim vyrazila po ledě záchranná skupina čtyř hasičů se člunem a současně se na břehu připravoval ke vzletu vrtulník letecké záchranné služby," uvedla k případu mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Hasiči pomohli dvojici do člunu, ze kterého byli po jednom vytaženi a transportováni v podvěsu vrtulníku na břeh. Tam si je převzali do péče zdravotníci. Vrtulník byl na Rozkoš odvolán z jiného zásahu. "Na místě jsme zachraňovali muže, rok narození 1981, který se propadl do vody po pás a o čtyři roky starší ženu, která byla podle našich informací pod vodou celá. Oběma se podařilo dostat se z vody ven," sdělil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

Záchranáři se pokusili po příletu vrtulníku oba bruslaře dostat na palubu vrtulníku, ale oba byli zesláblí natolik, že je vzdušný vír od vrtulníku odsouval po ledu pryč. Proto posádka podle Nováka změnila taktiku a připravila lanový podvěs. "Muže jsme transportovali sanitkou do náchodské nemocnice a žena byla převezena vrtulníkem do hradecké fakultní nemocnice. Oba byli značně podchlazení, ale bez dalších známek poranění. Nasazením vrtulníku byla celá záchranná akce zkrácena o desítky minut. To bylo vzhledem ke stadiu hypotermie, ve kterém se oba bruslaři nacházeli, zcela zásadní," uvedl Novák.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Jaroměře a dobrovolní hasiči z Nového Města nad Metují. Po celou dobu spolupracovali hasiči se zdravotníky i leteckými záchranáři. "Osoby, které na led vstupují, by měly být maximálně opatrné a dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Rozhodně se nedoporučuje pohybovat se po ledu o tloušťce menší než 10 až 12 centimetrů," dodala Götzová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči začnou odstraňovat odpad z hořící haly v Litvínově, dorazí…

20.09.2018 11:00 Aktualizováno Litvínov - Hasiči dnes začnou pod dozorem statika a s pomocí speciální techniky vyvážet prohořelý a…

Kvalita života? Česko se zařadilo těsně za USA. Nový žebříček zde

20.09.2018 07:41 Praha - Česká republika se v kvalitě života letos umístila v mezinárodním srovnání na 26. místě.…

Největší železniční katastrofa v Česku: Režimu by zničila pověst, skoro…

19.09.2018 15:52 Je pondělí 14. listopadu roku 1960, půl šesté večer. Většina lidí se právě vrací z práce domů, a to…

Mladý řidič se zabil při nárazu do klád. Další smrtelné nehody na D1 a…

19.09.2018 15:00 Aktualizováno Frýdek-Místek/Jihlava - Dvacetiletý muž zemřel v úterý večer při dopravní nehodě u obce Návsí na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama