Soud opět řeší kauzu Rath: Divadlo, chtějí mě do tepláků, čílí se exhejtman

Praha - Krajský soud v Praze opět řeší kauzu kolem bývalého středočeského hejtmana. David Rath řekl, že jde jen o divadlo pro veřejnost a že je jasné, že bude odsouzen stejně jako v minulosti, kdy dostal 8,5 roku vězení.

David Rath
doporučujeme

"Nečekávám nic, jenom že se tady v podstatě odehraje takové divadlo pro veřejnost, aby se neřeklo. Rozhodnuto už je," řekl novinářům Rath při příchodu do soudní budovy.

Soud jednání přerušil loni v říjnu kvůli námitkám proti práci předsedy a jeho trestního senátu, o nichž musela rozhodnout justice. Stížnosti Ratha a dalších advokátů byly zamítnuty s tím, že soudce Robert Pacovský a jeho senát podjatí nejsou. "Tady je silný politický tlak prorvat to silou, nehledě na to, jak znějí zákony. Úkol zní jasně: dostat Ratha do tepláků," komentoval toto rozhodnutí soudů Rath.

Státní zástupce Petr Jirát naopak míní, že se soudy s námitkami vypořádaly "velmi hezky". "I vrchní soud konečně řekl panu doktorovi Rathovi to, co já říkám stále, že dělá obstrukce a je drzý na senát," řekl novinářům Jirát.

Pacovský dnes hned na začátku jednání obžalované upozornil, že nehodlá opakovat důkazy, které zazněly v minulosti. Chce jim však dát možnost, aby se ke kauze vyjádřili, případně doplnili původní výpovědi. Dnes před soudem stihli vystoupit bývalý manažer stavební společnosti Konstruktiva Branko Tomáš Mladý a jednatel firmy Hospimed Jindřich Řehák, kteří znovu manipulaci s tendry odmítli.

Řehák soudu předložil zprávu auditora, podle které z jeho či firemních bankovních účtů nemohlo jít 12 milionů korun na úplatky. Mladý se zase hájil tím, že neměl na starosti rozpočet oprav zámku v Buštěhradu na Kladensku nebo gymnázia v Hostivici. Řehákovi soud ve zrušeném rozsudku vyměřil 5,5 roku vězení, Mladému o půl roku méně.

Rath se ke svému vystoupení nechtěl příliš vyjadřovat, zaznít by podle něj měly nové skutečnosti. Naznačil také, že se bude věnovat například vadám, které podle něj jsou v původním rozsudku. Když Rath dostal slovo naposledy, tak tři dny zdůvodňoval, proč je podle něj soud podjatý. Jeho budoucí vyjádření prý tak dlouhé nebude.

Pacovského senát v červenci 2015 Rathovi uložil trest 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve středních Čechách. Verdikt o rok později zrušil vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Loni se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz. Nyní tak kauzu řeší znovu soud, který původně vynesl odsuzující verdikt.

V korupční kauze je 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012. Stíháni jsou taky stavební manažeři a jednatelé zdravotnických společností. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pardubice prosí rodiče, aby neposílali děti do mateřských škol

30.10.2020 17:47 Město Pardubice požádalo rodiče předškolních dětí, aby je pokud možno přestali dávat do mateřských…

Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu o známku

30.10.2020 08:40 Atletka Zuzana Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu, který se týkal známky vydané k…

Musíte při zákazu nočního vycházení ven? Noste dokument, který váš pobyt…

29.10.2020 22:00 Aktualizováno Vybíjejí si na nich vztek. Strážníci v metropoli se po vyhlášení dalších vládních restrikcí…

V Ostravě se srazily tramvaje, zranili se čtyři lidé

29.10.2020 21:00 Aktualizováno Čtyři lidé byli dnes zraněni při nehodě dvou tramvají v ostravské městské části Poruba. Nehoda se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama