Hodlá Rath zase řečnit několik dní? Bude to velmi zajímavé, avizuje exhejtman

Praha - V korupční kauze kolem Davida Ratha dnes u Krajského soudu v Praze skončily závěrečné řeči advokátů. Stěžovali si, že nebyly připuštěny důkazy, které navrhovali a které údajně mají prokázat nevinu obžalovaných.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

David Rath
doporučujeme

V pátek začnou před soudem mluvit obžalování z ovlivňování krajských zakázek. Zatím není jasné, v jakém pořadí budou obžalovaní závěrečné řeči přednášet. Předseda trestního senátu Robert Pacovský řekl, že se to rozhodne až ráno podle toho, kolik z 11 obžalovaných se k soudnímu jednání dostaví.

Advokáti dnes pokračovali ve stížnostech na průběh soudu. Proces, který trvá téměř šest let, označovali za neúměrně dlouhý. Podle nich pro odsouzení obžalovaných nejsou žádné důkazy, a tak by měli být osvobozeni.

Závěrečná řeč právníka Ivany Salačové nezazněla, protože se vzdala práva, aby jí před soudem zastupoval advokát, což jí umožňuje trestní řád. Podnikatelka získala status spolupracující obviněné, jelikož svědčila proti ostatním a k trestné činnosti se přiznala. Obžalovaní však její výpověď zpochybňují a míní, že to učinila kvůli tomu, aby byla propuštěna z vazby.

Rath ČTK řekl, že bude mít svojí závěrečnou řeč rozdělenou do několika částí. Chce poukázat na důkazní situaci, věnovat se chce také zrušenému rozsudku, jelikož podle ně obsahuje řadu protimluv a závažných pochybení. "Bude velice zajímavé ukázat, jak velké a rozsáhlé chyby rozsudek obsahuje," řekl Rath. Při minulém hlavním líčení Rath před soudem mluvil tři dny.

Krajský soud v Praze nejprve v roce 2015 uložil Rathovi 8,5 roku vězení, manželům Kateřině a Petrovi Kottovým trest o rok nižší. Přísné tresty vyměřil i většině dalších obžalovaných. Původní verdikt v roce 2016 zrušil vrchní soud, a případ se tak dostal zpátky k soudu, který původně vynesl odsuzující rozsudek.

Zmanipulované zakázky se podle spisu týkají rekonstrukce zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici, nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory nebo kolínské, mladoboleslavské či kladenské nemocnice. Za zajištění vítězství v tendru podle obžaloby brali Kottovi s Rathem úplatky, o které se dělili. Podle obžaloby chtěli za ovlivnění zakázek úplatky přes 48 milionů korun. Převzít podle spisu stihli 38 milionů, pak je zatkla policie.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Klínovci se při pádu z kola vážně zranil 12letý chlapec

20.07.2019 19:58 V Trail Parku Klínovec na Chomutovsku se dnes odpoledne těžce zranil dvanáctiletý chlapec.…

Češi začali šetřit. Do lázní se jim nechce

20.07.2019 10:58 Čechů, kteří si sami hradí pobyt v lázních, za posledních pět let ubylo. V roce 2014 jich bylo přes…

Sosnarová se pře s historiky, zdali byla vězněm v gulagu. Na krajskou cenu…

19.07.2019 18:54 Starosta Velatic na Brněnsku Jan Grolich (KDU-ČSL) by už nenavrhl na cenu Jihomoravského kraje Věru…

Loupež a vražda na benzínce v Nelahozevsi: Mužům hrozí výjimečný trest

19.07.2019 16:45 Aktualizováno Policisté navrhli obžalovat dva muže stíhané kvůli loňskému přepadení pumpy v Nelahozevsi na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama