Spis o monstrprocesu Slánský? Stát se k němu nehlásí, dohady pokračují

Praha - Národní archiv nemá mezi svými dokumenty soudní spis z politického procesu s Rudolfem Slánským a dalšími odsouzenými v roce 1952. O to cennější by mohl být nedávný nález audiovizuálních záznamů.

Knihovna, ilustrační foto
doporučujeme

Alena Šimánková z Národního archivu (NA) připomněla, že soudní spisy poúnorového státního soudu putovaly ke krajským soudům kvůli rehabilitacím. Slánského spis tak ležel ve spisovně pražského krajského soudu, do Státního ústředního archivu, předchůdce Národního archivu, ale nikdy zřejmě nebyl předán.

"Logicky se podíváte na důležité kauzy, hledala jsem i proces Slánský a spol. a u něj není vůbec vyplněné, kam spis šel. Roky a roky jsme oslovovali soudy, ale nenašli jsme ho. Po nálezu filmového materiálu jsem znovu oslovila krajský soud a znovu mi řekli, že je tam poznámka: Chybí. Nejsem schopná vypátrat, co se s tím spisem stalo," řekla Šimánková, která v NA pracuje v oddělení fondů státní správy z let 1945 až 1992.

Historikové uvádějí, že nalezené filmové záznamy procesu by se měly stát památkou, stejně jako tomu je v případě záznamu procesu s Miladou Horákovou. Podle historika Petra Blažka by se okolnosti přechovávání záznamů měly vyšetřovat. Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) se minulostí dokumentů ale zabývat neplánuje.

Filmový materiál našel správce konkurzní podstaty ve zkrachovalé továrně v Panenským Břežanech. Po zveřejnění se přihlásil zástupce firmy Václav Hlásek s tím, že bedny se záznamy patří jemu. Ředitel Národního filmového archivu (NFA) Michal Bregant uvedl, že archivní materiál patří státu a nemohl nikdy být v soukromých rukou. Hlásek v médiích uvedl, že materiál nabízel státu, ale ten neměl zájem. Podle Blažka to není možné, v NFA i NA pracují badatelé desítky let a takovou aktivitu nepamatují, uvedl.

NFA spravuje také záznam z procesu s Horákovou, který byl před deseti lety prohlášen archivní kulturní památkou. O prohlášení nově nalezeného materiálu se zatím jen uvažuje, podle zjištění ČTK návrh na zápis nepodalo ani ministerstvo kultury, ani NFA. "NFA bude usilovat o to, aby nález byl za památku prohlášen. Nyní je ale nejdůležitější zabezpečení nálezu a odplísnění," sdělila jeho mluvčí Veronika Bokšteflová.

Stejně tak se zatím zřejmě nezačaly zajímat příslušné instituce o historii přechovávání materiálu. "Jsem překvapen, že mě nikdo za celý týden od zveřejnění informací o nálezu nekontaktoval. Doufám, že se v této rovině něco děje, myslím, že je tam poškozený majetek, který by podle několika zákonů měl být státu," řekl historik Petr Blažek. "Stav toho materiálu je havarijní, náprava bude mnohamilionová, někdo na základě toho, jakým způsobem se k materiálu choval, spáchal mnohamilionovou škodu," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Inspekce odhalila nebezpečný potravinový doplněk, obsahuje mix rozpouštědel

03.07.2020 16:47 Mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce…

Muž si má odpykat 16 let vězení. Dle soudu zastřelil družku před zraky…

03.07.2020 12:26 Krajský soud v Plzni poslal dnes na 16 let do věznice se zvýšenou ostrahou kosovského Albánce…

Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

03.07.2020 11:30 S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy