Vybíjení vlků v Česku? Farmáři u soudu neuspěli, strašili i útoky šelem na lidi

Praha - Několika farmářů z Broumovska požadovalo, aby soud státu uložil změnit zákon, jenž by umožnil regulovat počet volně žijících vlků. Žaloba ale byla zamítnuta s tím, že justice nemůže úkolovat stát, aby zákony měnil.

Vlk evropský
doporučujeme

Farmáři chtěli, aby ministerstvo životního prostředí připravilo návrh změny zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby existovala legální možnost "přímé ochrany před škodami způsobenými vlkem obecným". Chtěli také, aby byl tímto zákonem regulován počet vlků na území Česka. V oblasti Broumovsko by s ohledem na husté osídlení oblasti měl být podle žaloby jejich výskyt omezen absolutně.

"Vzhledem k tomu, že soud nemůže úkolovat stát v tom smyslu, aby provedl změny platné legislativy, jsem žalobu zamítla," konstatovala v rozsudku Štěpánka Dvouletá, soudkyně Obvodní soud pro Prahu 10. Farmáři musí podle jejího rozhodnutí nahradit ministerstvu náklady řízení.

Právní zástupkyně farmářů Jana Zwyrtek Hamplová  řekla, že se proti rozhodnutí odvolá.

Dnešního jednání se ale účastnili i chovatelé, kteří vybíjení a regulaci vlků nepodporují. Jedna chovatelka řekla, že s vybíjením nesouhlasí proto, že vlkům je možné se účinně bránit i jinými způsoby, napřiklad vycvičením ovčáckých psů nebo stavěním elektrických plotů.

Podle Hnutí Duha není prokázané, že by střílení vlků snížilo škody na hospodářských zvířatech, pokud nejsou šelmy vyhubeny úplně. Česká republika je totiž podle hnutí na okraji vlčího teritoria. Navíc se může stát, že pokud budou zabiti starší vlci, mladí mohou naopak začít častěji napadat hospodářská zvířata, protože jsou pro ně snadnější kořistí.

Ministerstvo životního prostředí dnešní rozsudek přivítalo. "Považujeme současně za zcela nevhodné a nepřípustné zneužívat práci soudů k medializaci témat," uvedla mluvčí úřadu Petra Roubíčková. Upozornila, že ministerstvo poskytuje chovatelům ovcí dotace na preventivní opatření k ochraně stád a také hradí škody, které vlci na hospodářských zvířatech způsobí. Regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR navíc nabízejí jako rychlou pomoc například i zapůjčení elektrických ohradníků, připomněla mluvčí.

Ministerstvo se navíc ohradilo proti tvrzení, že vlci časem začnou napadat i lidi. "Vlk na člověka přirozeně neútočí, jak hrozí paní advokátka. Je to zcela záměrné vzbuzovaní strachu u veřejnosti nepravdami. Vlk je obecně plachý, mladší vlci někdy bývají zvědaví. Pokud je nijak cíleně neprovokujete, nepřikrmujete je, nesnažíte se jim ublížit, nevšimnou si vás a nezaútočí," vysvětlila Roubíčková.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi si hotely v Praze na léto rezervují většinou na poslední chvíli

05.07.2020 14:57 Hotelové řetězce v Praze mají většinu rezervací zatím od tuzemských cestovatelů. Pobyty si…

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci…

04.07.2020 10:14 REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník…

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy